V přírodních koupalištích v Česku je nyní voda většinou čistá

foto Přírodní koupaliště, šlapadla - ilustrační foto.

Praha - V přírodních koupalištích v Česku je aktuálně voda většinou čistá. Pouze výjimečně jsou přírodní vodní plochy zakalené, místy například zhoršily kvalitu vody předchozí prudké deště. Vyplývá to z informací krajských hygieniků. Výlety za koupáním ale může lidem zhatit počasí, protože podle meteorologů hrozí po celý víkend deště a někde také bouřky.

Ve středočeských přírodních koupalištích hodnotili nyní hygienici kvalitu vodu prvním, či druhým nejlepším stupněm z pěti. Lidé se tak mohou ve všech zkontrolovaných nádržích bez obav koupat, jen třeba v koupališti Vyžlovka u Prahy, na Tyršově koupališti na Rakovnicku, v jezerech Poděbrady a Ostrá na Nymbursku nebo v Písníku v Bakově nad Jizerou může být voda zakalená. V Praze je voda na skoro všech sledovaných místech na nejvyšším stupni kvality, jenom v koupališti Hostivař je zakalená, ale stále vhodná ke koupání. Podobná situace je i na jihu Čech. Pouze vodu ve Staňkovském rybníku hygienici označili za nevhodnou ke koupání.

Vesměs čistou vodu mají také koupaliště v Plzeňském kraji včetně největší přehrady v regionu - Hracholuské přehrady. Hydrobiolog Jindřich Duras ale upozornil na špatnou kvalitu vody v přehradě České údolí u Plzně. Koupání v ní rozhodně nedoporučuje. I v Ústeckém kraji se mohou lidé koupat ve většině sledovaných přírodních nádrží bez rizika. Jen v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku a jezeře Chmelař na Litoměřicku je větší množství řas a sinic. Koupat se v nich ale lidé i tak podle hygieniků mohou.

V Libereckém kraji je zhoršená kvalita vody jenom v šesti z více než 30 nádrží, které jsou pod dohledem hygieniků. Z nich je nejhorší situace v Chrastavě u Liberce, kde je voda nevhodná ke koupání. Jedná se tam o dlouhodobý problém kvůli kolísavé kvalitě přítoku. Na třetím stupni z pěti je od začátku sezony kvůli sinicím Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. Koupání v jezeře nepovažují hygienici za vhodné pro těhotné ženy, děti či alergiky a ostatním doporučují, aby se po koupání osprchovali. V Královéhradeckém kraji musí lidé počítat pouze v Oborském rybníku u Jinolic na Jičínsku s horší průhledností vody, ale jinak jsou koupaliště čistá.

Z přírodních koupališť na Vysočině, která tento týden kontrolovali hygienici, je pouze v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku špatná kvalita vody. Podle rozboru je nevhodná ke koupání. Ani v Pardubickém kraji se lidé koupání v přírodě většinou nemusí bát. Sníženou průhlednost vody kvůli bahnitému dnu má rybník Hluboký na Pardubicku, což je tam obvyklý jev. Zkalená je voda i v rybníku Rosnička na Svitavsku, a to kvůli nedávným silným dešťům.

Bezproblémovou kvalitu vody mají i přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji, kde hygienici sledují zhruba dvacítku nejnavštěvovanějších míst. V Moravskoslezském kraji se kvůli lokálním přívalovým dešťům krátkodobě zhoršila kvalita vody v nádrži v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Začátkem následujícího týdne tam chtějí hygienici znovu ověřit kvalitu vody mimořádnými odběry. Na Těrlické přehradě na Karvinsku přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Jinde v regionu je ale voda čistá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď