V pražských Malešicích vznikne stanové městečko pro 150 uprchlíků

foto Novinářská prohlídka připravovaného stanového městečka pro dočasné ubytování uprchlíků z Ukrajiny, 13. května 2022, Praha-Troja.

Praha - V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Shodli se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). O vzniku městečka na tiskové konferenci informoval Rakušan. Městečko v Malešicích bude mít kapacitu 150 lidí. Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst.

"V Malešicích bude vybudováno další stanové městečko, a to stanové městečko bude určeno právě pro případ humanitární nouze. To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují," uvedl Rakušan. Právě na konci května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží.

Městečko vznikne na zasíťovaném pozemku České pošty. S uprchlíky v městečku v Malešicích podle ministra bude pracovat romská nezisková organizace, která jim vysvětlí perspektivu toho, kdyby v Česku zůstali, a bude je informovat o tom, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.

První stanové městečko vzniklo v polovině května v Troji, i to slouží zejména pro uprchlíky z pražského hlavního nádraží, tedy zejména romské rodiny. Do tohoto městečka by ale podle Rakušana měli mířit spíše lidé, kteří nárok na dočasnou ochranu mají a čeká se u nich na ověření. Městečko v Troji se hned první víkend prakticky zaplnilo, když v něm nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků. Kapacita městečka je rovněž 150 lůžek.

Na pražském hlavním nádraží dnes také vznikne informační stánek, uprchlíky bude informovat o možnostech a podmínkách pobytu v České republice, řekl Rakušan. Ministerstvo vnitra podle něj nechalo vytisknout letáky nejen v ukrajinštině, ale i v maďarštině, ve kterém jsou informace o tom, že pokud mají uprchlíci maďarský pas, nemají už nárok na dočasnou ochranu v Česku. Na letáku je také podle něj popsán postup, jak žádat o podporu v Maďarsku.

Lidé, kteří se rozhodnou ubytovat v jiné části Česka než v Praze, budou mít nárok na bezplatnou jízdenku. "Výdej jízdenek bude organizován prostřednictvím osob, které určí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze, a tyto osoby budou vybaveny speciálním průkazem, který je bude opravňovat k vyzvednutí daného počtu jízdenek pro tyto lidi, kteří o ně zažádají," uvedl Rakušan. Jízdenky bude financovat ministerstvo dopravy.

Každý kraj by podle Rakušana také měl vygenerovat 30 až 50 míst pro nouzové ubytování osob, které nebude možné umístit v Praze.

Rakušan: V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali

"Vypadá to, že Česká republika je zemí, která je opravdu země cílová. A ukazuje se, že v současné době ten počet uprchlíků odpovídá nějakým 75 až 80 procentům skutečně registrovaných v České republice," uvedl Rakušan. Data podle něj vychází z pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí. Zkoumal, kolik lidí se skutečně nachází na adresách, které uvedli při původní registraci.

Průzkum podle Rakušana ukázal, že 20 procent uprchlíků se zcela jistě nenachází na svých původně daných adresách. U deseti procent není úplně jisté, kde se nyní nacházejí a ministerstvo to dále zjišťuje.

"Kdybychom to nějakým způsobem zprůměrovali, tak 75 procent údajů uvedených v systému cizinecké policie odpovídá. Odpovídá tomu, co bylo uvedeno při registračním vstupu do České republiky," prohlásil ministr. Vnitro bude podle něj zjišťovat ještě přesnější čísla, využije k tomu počty vydaných dávek a zejména zápisy dětí do škol. Bude zkoumat, kde Ukrajinci pracují, na jak dlouho mají pracovní smlouvy či jak dlouho chtějí v Česku zůstat.

Vyhnout se duplicitě - tedy registraci běžence ve více zemích - by měl podle Rakušana zabránit jednotný registrační systém, který chce Evropská unie zprovoznit 31. května.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 24. června 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď