V pražské zoo se dnes bude slavit Světový den slonů

foto Amalee (vpředu) a Lakuna, tak pojmenovali chovatelé z pražské zoo sloní samičky, které se tam narodily 27. března a 9. května 2020. Jde o jména ze Srí Lanky, odkud pochází matky slonic. Slůňata (na snímku z 21. června 2020) zůstanou v Praze a budou pokračovatelkami rodu. Matkami slůňat jsou slonice indické Janita a Tamara. Obě žijí v pražské zoo od roku 2012. Otcem obou mláďat je 37letý samec Ankhor. Ten před svým příchodem do Prahy zplodil více než desítku mláďat. Sloní samec původem z Barmy je v Praze šest let, před tím byl v německém Tierparku Berlin.

Praha - Pražská zoologická zahrada si dnes připomene Světový den slonů. Kromě zábavy má oslava upozornit na hrozby, kterým tato mohutná zvířata v současnosti čelí, i na možnosti, jak je chránit. Celodenní program představí celé sloní stádo trojské zoo včetně dvou sloních samiček, které se narodily letos v březnu a květnu. Na programu je například komentované koupání slonic nebo předání daru sloní rodině.

Děti se mohou během dne zapojit do soutěží a her na několika stanovištích v Údolí slonů. V 11:30 chovatel okomentuje tradiční koupání nejstarších pražských slonic Gulab a Shanti ve venkovním bazénu. Ve 14:30 dostanou sloni dárek v podobě takzvané enrichmentové pomůcky, která slouží ke zpestření života zvířat žijících v zajetí. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet výrobu papíru ze sloního trusu nebo originální pitvu sloního trusu.

V současných tropických dnech se sloni i další zvířata mohou v zahradě zchladit několika způsoby. Mohou využít bazény nebo vodní příkopy, některá i mlžení nebo sprchu. Chovatelé jim připravují i speciální zmrzlinu - pro lední medvědy je to například pochoutka ze zamražených ryb, ovoce a zeleniny. Ovocnou zmrzlinu zavěšenou na laně dostávají gorily, medojedi i sloni.

Sloni se v pražské zoo chovají už od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě dvou nových mláďat sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda slonů indických je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966. Její dlouholetá společnice slonice Shanti přišla do Prahy z Indie jako mládě v roce 1977 a zahrála si ve filmu Poplach v oblacích. Spolu s nimi žijí v pražské zoo i dvě samice původem ze Srí Lanky - Tamara a Janita, které před čtyřmi lety přivedly na svět slůňata Rudiho a Maxe. Skupinu doplňuje samec Ankhor.

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 11:00 9°C

Celá předpověď