Desítky lidí se v Praze zúčastnily posledního rozloučení s Naďou Urbánkovou

foto Smuteční vzpomínkový obřad za zpěvačku a herečku Naďu Urbánkovou, 15. února 2023,  bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Praha.

Praha - Smutečního vzpomínkového obřadu za zpěvačku a herečku Naďu Urbánkovou se dnes v podvečer v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze zúčastnilo několik desítek lidí. Byli mezi nimi příbuzní, herečtí kolegové i příznivci. Populární zpěvačka a herečka zemřela 3. února ve věku 83. let. Poprvé se objevila před kamerou ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, hrála také ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa. Jako zpěvačka se proslavila zejména semaforskými hity Drahý můj a Závidím.

Dcera Jana Fabiánová a nejbližší rodina a přátelé přišli dát Urbánkové poslední sbohem již 10. února v kostele Narození Panny Marie v areálu kláštera v Želivě na Pelhřimovsku, kde byla po církevním obřadu zpěvačka uložena do rodinného hrobu.

V bazilice v areálu Strahovského kláštera se dnes příznivci Urbánkové za velkého zájmu médií začali scházet už hodinu před začátkem zádušní mše. Někteří měli květiny, které položili k oltáři, před nímž byla fotografie Urbánkové s verši od básníka a hudebníka Josefa Fouska. Někteří přítomní využili možnosti a zanechali svůj vzkaz zemřelé v kondolenční knize."Děkuji za písničky a radost na koncertech. Pozdravujte tam naši Haničku písničku," uvedla s odkazem na Hanu Zagorovou, která zemřela loni v srpnu, jedna z příchozích. "Milá Naďo, děkuji, že jste mě naučila nosit brýle," napsala další z účastnic obřadu.

Z uměleckých kolegů přišli již v Želivě dát Urbánkové poslední sbohem její kamarádky ze Semaforu Petra Černocká a Miluška Voborníková nebo moderátor Karel Voříšek. Dnes ze známých tváří do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie dorazili hudebník Richard Pachman, zpěvačka Lída Nopová nebo zpěvák Milan Drobný.

Urbánková zemřela na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19. Naděžda Balabánová, jak se za svobodna Urbánková jmenovala, se narodila 30. června 1939 v Nové Pace a vyrůstala ve vesničce Borovnička, kde začala chodit do školy. Absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Trutnově a krátce pracovala jako zdravotní sestra. V roce 1964 se zpěvačka pověstná velkými brýlemi a v začátcích i minisukněmi dostala do Semaforu. Interpretka hitů Závidím, Drahý můj či Vilém peče housky byla pětinásobnou Zlatou slavicí. V posledních letech vystupovala se skupinou Bokomara a moderovala v rozhlase.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď