V Praze protestovala proti NATO přibližně stovka lidí

foto Protest Českého mírového hnutí a iniciativy Ne základnám proti NATO se konal 11. července 2018 na Václavském náměstí v Praze.

Praha - Na Václavském náměstí v centru Prahy dnes přibližně stovka lidí protestovala proti NATO a proti členství ČR v této alianci. Akci svolalo České mírové hnutí za podpory iniciativy Ne základnám v souvislosti se začínajícím summitem Severoatlantické aliance, který se koná v Bruselu. Na hlavami demonstrujících se objevily vlajky Českého mírového hnutí i Komunistického svazu mládeže. Přítomní podepisovali petici požadující zastavení vojenských aktivit na území ČR.

"Válka se odehrává nejdříve v ekonomice, v médiích a v hlavách těch, kteří z toho mají užitek," prohlásila zástupkyně iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

Demonstraci přišel podpořit i první místopředseda KSČM Petr Šimůnek. "Severoatlantickou alianci nepotřebujeme," prohlásil a připomněl úlohu České republiky při bombardování Bělehradu letadly NATO v roce 1993.

Řečníci ve svých projevech kritizovali NATO a zejména Spojené státy za údajnou agresivní politiku a zvyšování napětí ve světě. Protestovali také proti americkému tlaku na navyšování členských rozpočtů. "Současná agenda dnešního summitu je krajně nepříznivá míru," prohlásil předseda asociace Vojáci proti válce Jiří Bureš.

Podle poslance Evropského parlamentu Jaromíra Kohlíčka (KSČM) by bylo nejlepší, kdyby "byla jen armáda, která by předváděla bitvy minulých let, aby se nepřiváželi naši vojáci v cínových rakvích z ciziny".

Na dláždění položili pořadatelé transparent s nápisem "Svět bez válek je možný, svět bez válek je nutný". Akce, která se nesla také pod heslem Fašismus je zákonem zakázán! přilákala i starší ženu v tričku s logem kapely Ortel. Ta je přitom kvůli svým textům obviňována z xenofobie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď