V Praze přistálo letadlo s Čechy z Austrálie a Nového Zélandu

foto Cestující procházejí kolem zdravotníků 14. dubna 2020 před Letištěm Václava Havla v Praze, kde odpoledne přistálo letadlo s více než 300 českými občany, kteří se kvůli pandemii koronaviru vrátili z Austrálie a Nového Zélandu. Na palubě bylo i 35 občanů dalších evropských zemí. Pomoc zdravotníků žádný z cestujících nevyužil.

Praha - V Praze odpoledne přistálo letadlo s více než 300 českými občany, kteří se vrátili z Austrálie a Nového Zélandu. Vyplývá to z informací na webu Letiště Václava Havla. České ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že nynější evakuace byla posledním repatriačním letem, který pořádá. Na palubě letadla bylo i 35 občanů dalších evropských zemí.

Fotogalerie

Letadla nejprve přepravila evakuované z Austrálie a z Nového Zélandu do Soulu, odkud pak přímým letem pokračovali do Prahy. "Na palubu letadla se dostali všichni Češi, kteří byli v Austrálii nebo na Novém Zélandu v nouzi. Tedy všichni turisté, studenti a lidé, kterým končila víza," uvedl o víkendu ministr zahraničí Tomáš Petříček. Evakuaci z opačné strany světa označil za organizačně i finančně nejnáročnější repatriační let, který ministerstvo zahraničí uspořádalo. Cestující za letenku zaplatili 700 eur (zhruba 18.000 korun).

Ministerstvo zahraničí ve středu představí shrnující informace o uskutečněných repatriacích i o situaci Čechů v cizině. V současnosti už diplomacie další pořádání zvláštních letů nepořádá. Češi v zahraničí se ale mohou ve spolupráci s ambasádami dostat i do repatriačních letů organizovaných jinými evropskými státy, pokud to umožní kapacita letadel. České zastupitelské úřady také pomáhají občanům s organizováním návratu do vlasti pomocí komerčních spojů.

Všichni Češi, kteří se vrací ze zahraničí, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Opatření platí jak pro návrat pomocí repatriačního letadla, tak pro individuální dopravu zpět do vlasti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď