V Praze klesl počet nemocných, na chřipku již zemřelo 9 lidí

foto Lůžka v nemocnici, ilustrační foto.

Praha - V hlavním městě za poslední týden klesl počet nemocných akutními nemocemi dýchacích cest včetně chřipky. Nemocnost se snížila o 15,8 procenta. Přesto bylo v sedmém kalendářním týdnu nahlášeno 18 dalších případů s těžkým průběhem chřipky, z nichž čtyři lidé zemřeli. Za letošní rok v metropoli zemřelo již devět lidí kvůli chřipce. Pražská hygienická stanice to dnes uvedla na svém webu. Chřipková epidemie byla vyhlášená na začátku února poté, co počet nemocných v republice překročil hranici 1500 nových nemocných na 100.000 obyvatel.

"Pokles byl zaznamenán ve všech věkových kategoriích. Jedná se o očekávaný pokles, který se v období jarních prázdnin každoročně opakuje," uvedli pražští hygienici. Nepředpokládají, že by v tomto týdnu následoval vzestup. "Počet hlášených onemocnění je však stále poměrně vysoký, epidemie v Praze nadále probíhá," dodali.

S 18 novými případy těžkého průběhu onemocnění bylo v hlavním městě hlášeno celkem 54 onemocnění vyžadujících hospitalizaci v nemocnici na jednotce intenzivní péče nebo anesteziologickém a resuscitačním oddělení. Z toho devět případů skončilo smrtí.

Chřipková epidemie v České republice přetrvává i podle Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu. "Podle aktuálních dat se domníváme, že jsme těsně za vrcholem epidemické vlny," uvedl dnes ve zprávě zveřejněné na webu ústav. Nejvyšší nemocnost je hlášena z Libereckého, Zlínského, Moravskoslezského, Plzeňského, Olomouckého, Středočeského a Jihočeského kraje.

Letos do 15. února nemoci podlehlo 60 pacientů hospitalizovaných s chřipkou, za sedmý kalendářní týden se tak počet zdvojnásobil. Do nemocnic jich s vážných průběhem nemoci na jednotky intenzivní péče muselo 284.

Část nemocnic v Česku uzavřela pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohrožení. Hygienici i někteří lékaři ale upozorňují, že opatření není příliš účinné. Nejvíc pacientů se údajně nakazí od nemocných zdravotníků, doporučují proto jejich očkování.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, také proto většina nemocnic na plicních odděleních a léčebnách dlouhodobě nemocných v době epidemie návštěvy zakazuje. Odborníci doporučují také očkování, které mají nejohroženější skupiny hrazeno ze zdravotního pojištění.

V Olomouckém kraji podlehli chřipkovému onemocnění již čtyři lidé

Závažnému chřipkovému onemocnění podlehli v Olomouckém kraji již čtyři lidé. Oproti minulému týdnu se počet obětí zvýšil o tři. Výrazně stoupl i celkový počet chřipkových onemocnění s klinicky závažným průběhem, a to z deseti na 17 případů. Hygienici evidují v kraji také růst akutních respiračních onemocnění - z 1633 na 1841 nemocných na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z dnešních údajů olomoucké krajské hygienické stanice.

"Relativní nemocnost obyvatel ... se nám oproti minulému týdnu zvedla o necelých 13 procent a činí 1841 případů na 100.000 obyvatel. Nemocnost se navýšila ve všech věkových kategoriích, takže jsme v plošné epidemii," řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru Růžena Haliřová.

Kvůli vysokému počtu viróz už většina nemocnic v Olomouckém kraji zakázala návštěvy na lůžkových odděleních, aby byli pacienti ochráněni před možnou nákazou. Návštěvy jsou zakázány ve Vojenské nemocnici Olomouc i nemocnicích v Přerově, Prostějově, Šternberku, Šumperku či Hranicích. Ve Fakultní nemocnici Olomouc jsou návštěvy nemohou na deset klinik. Návštěvy zatím neomezila nemocnice v Jeseníku.

Nemocnost se podle statistik zvýšila ve všech okresech kraje kromě Přerovska, kde tento týden začaly jarní prázdniny. Výraznější nárůst lékaři pocítili na Olomoucku, kde je zároveň nemocnost nejvyšší - 2412 případů na 100.000 obyvatel, což je o 300 případů více než před týdnem. Více práce měli také lékaři v ordinacích na Jesenicku, kde je nyní nemocných 1586 na 100.000 obyvatel, oproti 1400 případům před týdnem. Nárůst hlásí i Šumpersko, kde je k dnešnímu dni nemocných 1680 na 100.000 obyvatel, a také Prostějovsko s 1692 případy na 100.000 obyvatel.

Nejvyšší počet nemocných je stále mezi nejmenšími dětmi, i tam číslo výrazněji narostlo. Zatímco před týdnem lékaři evidovali 4268 nemocných dětí na 100.000 obyvatel, nyní je to již 4665 případů. Přes dvoutisícovou hranici se drží také čísla mezi školáky a studenty. Ve věkových kategoriích dospělých a seniorů nemocnost překročila tisícovou hranici, vyplývá ze statistik.

Oproti celostátnímu průměru je počet nemocných v Olomouckém kraji vyšší. Podle dnešních statistik činí průměrná nemocnost v republice k dnešnímu dni 1684 případů na 100.000 obyvatel.

Epidemie chřipky na Vysočině pokračuje, za týden zemřeli dva lidé

I přes mírný pokles nemocných pokračuje na Vysočině chřipková epidemie. Na 100.000 obyvatel je 1650 nemocných, před týdnem bylo nemocných 1732. Kvůli vážnému průběhu nemoci bylo za poslední týden hospitalizováno sedm lidí, dva z nich v souvislosti s chřipkou zemřeli. Od začátku chřipkové epidemie evidují hygienici v kraji čtyři úmrtí. ČTK to řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Nemocnost se za poslední týden snížila na Jihlavsku, Pelhřimovsku a Žďársku, kde je ale nadále nemocnost z celé Vysočiny nejvyšší. Na 100.000 obyvatel je 1906 nemocných s akutními respiračními infekcemi. Před týdnem jich bylo 2020. "Epidemie pokračuje, virus chřipky s převahou typu A koluje dál," řekla Dvořáková. Přibývá nemocných nad 60 let. Na Jihlavsku zemřela v souvislosti s chřipkou žena ročník narození 1949 a na Třebíčsku muž ročník narození 1946.

Kvůli epidemii, která na Vysočině začala na začátku února, je pro návštěvy uzavřeno 23 nemocnic a dalších zařízení, která pečují o seniory a nemocné. Z krajských nemocnic nezakázala návštěvy jen Nemocnice Jihlava, přesto nemocnice vyzvala k dodržování několika základních pravidel, která mají šíření nemoci omezit. Především nemají lidé chodit na návštěvy, pokud mají sami příznaky respiračního onemocnění.

Celorepublikový průměr je 1684 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o čtyři procenta méně oproti předchozímu týdnu. Nejvíc nemocných má Liberecký kraj, kde je je na 100.000 obyvatel 2091 nemocných.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď