V Praze 7 se otevřelo obchodní Centrum Stromovka

foto Ve Veletržní ulici v Praze 7 otevřeli 21. listopadu 2019 obchodní Centrum Stromovka.

Praha - Stovky lidí se dopoledne přišly podívat do nového nákupního centra, které ve Veletržní ulici v Praze 7 otevřela společnost Lordship. Ředitel firmy Rostislav Novák novinářům řekl, že firma centrum připravovala a stavěla 11 let a náklady byly zhruba 1,5 miliardy korun. Lidé v Centru Stromovka najdou na 15.700 metrech čtverečních obchodních ploch zhruba stovku obchodů včetně supermarketu Lidl. Firma v budově nabízí i 5500 metrů čtverečních kancelářských prostor.

Fotogalerie

Otevření centra provázel protest proti konzumnímu způsobu života. Mezi zákazníky se večer asi půl hodiny pohybovalo zhruba 30 lidí, kteří na sobě měli navlečené černé plastové pytle. Rozdávali letáky a z balkonu v obchodní pasáži vyvěsili transparent s nápisem "Na mrtvé planetě ekonomika neporoste". Pracovníci ochranky centra si jich nevšímali.

Centrum se nachází na území tzv. holešovického trojúhelníku mezi ulicemi Strojnická, Veletržní a U Studánky. Má tři patra, z nichž první je zaměřeno na módu, sport a zdraví, ve druhém nakupující naleznou supermarket a různé služby. Třetí patro je zaměřeno na gastronomii a zábavu. Centrum má tři vchody, a to z ulic Veletržní, Strojnická a U Studánky. O jeho správu se stará firma Cushman & Wakefield.

Pro parkování jsou určena dvě podzemní podlaží s kapacitou pro 500 aut. Po dohodě s městskou částí jich je 150 vyhrazeno pro noční parkování rezidentů za poplatek 20 korun za noc. Jinak je parkování pro návštěvníky centra ve všední dny na dvě hodiny zdarma, o víkendu pak na pět hodin. "Nicméně chceme, abychom se stali spíše lokálním centrem Prahy 7 a lidé se k nám dostávali pěšky nebo MHD," řekl Novák ČTK.

"Geneze toho centra byla velmi dlouhá i na pražské poměry," uvedl dále Novák. Společnost Lordship projekt převzala před 11 lety a jeho přípravu provázely komplikace s městskou částí, která vlastní pozemky, na nichž budova stojí. Radnice Prahy 7 v minulosti podala proti projektu žalobu, v níž žádala o zrušení stavebního povolení. Investor pak projekt přepracoval podle připomínek radnice, a ta žalobu stáhla. Budova je oproti původnímu návrhu nižší, změnila se fasáda a zmizel skleněný válec s kancelářemi, který měl být na střeše objektu. Pozemky má společnost od Prahy 7 pronajaty na 97 let.

Podle studie společnosti Cushman & Wakefield je Centrum Stromovka jediným obchodním centrem, které se letos v ČR otevře. Další rozšíření by trh v metropoli měl čekat v dalších letech, kdy má vzniknout centrum Savarin, které propojí Václavské náměstí s ulicí Na Příkopě a Jindřišskou ulicí. Další rozšíření plánuje také obchodní centrum na Chodově, které chystá stavbu další budovy. V roce 2021 by se mělo otevřít nové centrum na Bořislavce.

V ČR je zhruba 100 velkých obchodních center. Největším je OC Letňany, které nabízí přes 180 obchodů na ploše více než 125.000 metrů čtverečních.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď