V Praze 5 začala poslední zastávka výstavy Nežádoucí okamžiky

foto Venkovní výstava nazvaná Nežádoucí okamžiky o cenzuře a manipulaci ve fotožurnalistice začala 17. února 2021 před Czech Photo Centrem v Seydlerově ulici v pražských Nových Butovicích. Připravila ji Česká tisková kancelář a ukazuje především snímky z jejího obsáhlého archivu fotografií. Jde o poslední zastávku putovní expozice, která měla premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti v srpnu 2020.

Praha - V pražských Nových Butovicích dnes začala poslední zastávka putovní výstavy Nežádoucí okamžiky, která se zaměřuje na manipulaci a cenzuru ve fotožurnalistice. Venkovní expozici připravila Česká tisková kancelář (ČTK) převážně ze svého fotografického archivu. Panely se snímky a doprovodnými informacemi si lidé mohou na korzu u galerie Czech Photo prohlédnout do poloviny března.

Fotogalerie

Expozice se do Prahy 5 přesunula z ulice Na Příkopě v centru Prahy, premiéru měla loni v srpnu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Výstava mapuje české a československé dějiny v letech 1918 až 1990 prostřednictvím fotografií, které byly z ideologických důvodů upraveny nebo po určité období zakázány. Ukazuje například dříve nezveřejněné fotografie československých legionářů nebo záběry ze života lidí před druhou světovou válkou nebo za protektorátu. Zájemci si mohou prohlédnout i neretušované snímky komunistických funkcionářů nebo zakazované obrázky emigrantů či umělců a sportovců nepohodlných komunistickému režimu.

Na snímcích lze vidět třeba cvičení studentek s plynovými maskami z roku 1938, kdy se stupňovaly obavy z války. Komunistický prezident Klement Gottwald byl zase vyfocen u stolu se sklenicemi od alkoholu, ty dobová cenzura vyretušovala. V novinách se v polovině 80. let nemohla objevit ani fotografie režiséra Miloše Formana z přebírání Oscara v USA. Forman se ve Spojených státech rozhodl zůstat.

Výstava o manipulaci ve fotožurnalistice volně navazuje na fotografické expozice, které ČTK připravila v předchozích letech. Ke stému výročí republiky i svého založení ČTK uspořádala v roce 2018 putovní výstavu Okamžiky století a v roce 2019 k 30. výročí pádu komunistického režimu výstavu Okamžiky sametové revoluce. Měla stejně jako současná výstava premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Snímky jsou ke zhlédnutí také on-line, kde je možné najít i pracovní materiály pro školy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď