Začíná hokejové play off, mistrovskou Kometu čekají v předkole Budějovice

foto Ilustrační foto - 52. kolo hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Olomouc, 6. března 2026, Brno. Zleva Marek Ďaloga z Brna, Jakub Kos z Brna, brankář Aleš Stezka z Brna, Tomáš Bartejs z Brna, Jakub Doktor z Olomouce a Lukáš Anděl z Olomouce.

Praha - V hokejové extralize dnes předkolem odstartuje play off. Mistrovská Kometa Brno se bude snažit o obhajobu už od této fáze sezony po osmém místě v základní části a narazí na České Budějovice. Zápas začne v 18:00 stejně jako dvojice Karlovy Vary - Vítkovice a Sparta s Kladnem. Od 17 hodin se utkají o první bod v sérii hrané na tři vítězství Třinec s Olomoucí.

Kometa musí k obhajobě titulu napodobit Třinec, který v sezoně 2022/23 jako jediný dokázal získat titul cestou z předkola. S Motorem prohrála pět z posledních sedmi vzájemných duelů. "Už si nevybereme, v play off chceme dojít daleko, takže musíme porazit kohokoliv," řekl obránce Libor Zábranský.

Kouč Jihočechů Ladislav Čihák považuje Brno za jednoho z favoritů. "Extraliga je strašně vyrovnaná a nelze vycházet jen z výsledků základní části, kdy Kometa skončila na osmém místě. Jde o velice vyzrálý tým, plný šikovných hokejistů, kteří vědí, jak se play off hraje," uvedl Čihák na klubovém webu.

Třinec loni vypadl ve čtvrtfinále se Spartou po porážce 1:4 na utkání a v play off neuspěl po 17 vítězných sériích, jimiž vyrovnal rekord Vsetína. Oceláři se pokusí zopakovat dlouhou cestu za triumfem z roku 2023. "Doufáme, že si na to vzpomeneme. Bude to náročné, ale uděláme všechno pro to, abychom to co nejrychleji zvládli a byli na play off zase připraveni," řekl útočník Libor Hudáček.

Olomouc, která se loni zachránila až v baráži, se představí v předkole popáté za posledních šest let. "Věříme, že to bude vyrovnaná série. Tlak na nás asi už tak velký nebude, ale chceme postoupit. Vzhledem k postavení v tabulce a nedávné sérii titulů budou Oceláři favoritem, ale nejdeme do toho se sklopenou hlavou," uvedl útočník Petr Fridrich.

Sparta musela do předkola poprvé od roku 2019. Po zrušeném play off v další sezoně získala v následujících pěti ročnících čtyři medaile - jedno stříbro a tři bronzy. Pražanům se proti Kladnu v minulých sezonách dařilo. V tomto ročníku ale vyhráli jen dva ze čtyř duelů. Naposledy hostila Rytíře ve středu v O2 areně a vyhrála 6:3.

Kladno se těší po dlouhých 13 letech na extraligové play off. Pro bývalého kapitána Sparty Miroslava Formana to navíc bude pikantní souboj. "Já jsem Spartu moc nechtěl. Ale když to takhle dopadlo, tak se nakonec těším. Bude to skvělá série. Věřím, že postoupíme," uvedl. "Jsem stoprocentně přesvědčený, že můžeme porazit úplně každého, takže nám bylo jedno, koho dostaneme. Samozřejmě Sparta je jeden z nejtěžších soupeřů. Opravdu přehráváme soupeře, jsme na tom výborně silově, takže si věříme," dodal Forman.

Karlovy Vary se představí v předkole pošesté za sebou a chtějí navázat na loňský rok, kdy přešly přes Vítkovice a uspěly v této fázi na sedmý pokus poprvé. "Zase to může být vyrovnaná série, zase je to 50 na 50. Jsme rádi, že začínáme doma, což by mohla být menší výhoda. Vše se ale ukáže až na ledě. Chceme do play off dobře vstoupit, play off hokej se hrál víceméně už v posledních zápasech základní části. Doufám, že na to navážeme," uvedl kouč Energie Pavel Patera.

Vítkovice vypadly v předkole i předloni s Hradcem Králové a čekají na větší úspěch od semifinále v roce 2023. "Bude to těžké. Karlovy Vary jsou rychlý tým. Mají hodně síly v útoku a velmi silného gólmana," prohlásil kanadský útočník Vítkovic Anthony Nellis, který se stal s 25 góly nejlepším střelcem extraligy.

Statistické údaje před zápasy předkola play off extraligy:

HC Oceláři Třinec (po základní části 5.) - HC Olomouc (12.).

Začátky: pondělí 17:00, úterý 17:00.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 8:2, 5:3, 5:2, 1:4 (Daniel Kurovský 4+1 - Ondřej Matýs 2+2).

Bilance vzájemných zápasů v play off extraligy: dosud spolu nehrály.

Nejproduktivnější hráči týmu v sezoně: Libor Hudáček 51 zápasů/44 bodů (17 branek + 27 asistencí) - Petr Fridrich 52/32 (21+11).

Statistiky brankářů v sezoně: Marek Mazanec 2,04 inkasované branky na zápas, úspěšnost zákroků 92,54 procenta a třikrát udržel čisté konto, Ondřej Kacetl 3,05 a 89,70 - Matěj Machovský 2,70, 91,44 a dvakrát udržel čisté konto, Oldřich Cichoň 3,32 a 89,59.

Zajímavosti:

- Třinec se představí v předkole podruhé za sebou. Celkově v něm hrál dosud osmkrát a čtyřikrát postoupil.

- Oceláři loni vypadli ve čtvrtfinále se Spartou po porážce 1:4 na zápasy a skončila jejich sérii pěti titulů za sebou. Předtím vyhráli v play off 17 sérií za sebou a vyrovnali rekord Vsetína.

- Olomouc, která se loni zachránila až v baráži, se představí v předkole popáté za posledních šest let. Dosud v něm hrála šestkrát a z toho třikrát postoupila.

- Třinec na konci základní části bodoval třikrát za sebou a z toho dvakrát vyhrál.

- Oceláři doma po sérii devíti výher naposledy prohráli s Karlovými Vary 1:2 po samostatných nájezdech.

- Olomouc prohrála pět z posledních šesti zápasů.

- Hanáci venku prohráli čtyřikrát za sebou.

- Třinec vyhrál deset z posledních třinácti vzájemných duelů.

- Útočníkovi Jakubu Orsavovi z Olomouce chybí jediný bod k hranici 400 v extralize. V 814 zápasech zaznamenal 205 branek a 194 asistencí.

- Útočníkovi Ondřeji Kovařčíkovi chybí jedna asistence k hranici 100 v extralize.

- Obránce Jakub Galvas z Třince je odchovancem Olomouce a působil tam do roku 2019. Útočník Martin Růžička sehrál za Olomouc v první lize dohromady čtyři zápasy v sezonách 2007/08 a 2008/09 při svém působení v extraligovém Znojmě. Forvard Petr Vrána vyrůstal v Olomouci

- Slovenský útočník Viliam Čacho, který v Olomouci hostuje z Třince, hrál za Oceláře v sezonách 2023/24 a 2024/25. Forvard Jakub Doktor odehrál za Třinec dohromady sedm zápasů v ročnících 2022/23 a 2023/24. Útočník Jakub Orsava působil v Třinci od dorostu od ročníku 2007/08 do listopadu 2015.

HC Energie Karlovy Vary (6.) - HC Vítkovice Ridera (11).

Začátky: pondělí 18:00, úterý 18:00.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 4:7, 0:3, 4:1, 4:3 v prodl. (Ondřej Beránek 4+3 - Anthony Nellis 3+5).

Bilance vzájemných zápasů v play off extraligy: 5 zápasů - 2 výhry - 1 výhra v prodloužení nebo po samostatných nájezdech - 1 prohra v prodloužení nebo po samostatných nájezdech - 1 prohra - skóre 14:14.

Nejproduktivnější hráči týmu v sezoně: Jiří Černoch 52/40 (15+25) - Anthony Nellis 52/47 (25+22).

Statistiky brankářů v sezoně: Dominik Frodl 2,11, 92,46 a pětkrát udržel čisté konto, Daniel Král 2,63 a 90,32 - Dominik Hrachovina 2,65, 91,73 a třikrát udržel čisté konto, Lukáš Klimeš 4,55, 85,64 a jednou udržel čisté konto.

Zajímavosti:

- Karlovy Vary se s Vítkovicemi utkají v play off podruhé. Zopakují si loňskou sérii předkola, v které vedli Ostravané 2:1 na zápasy a nakonec slavila postup Energie.

- Vítkovice se představí v předkole potřetí za sebou. Loni vypadly s Karlovými Vary (2:3 na zápasy) a předloni s Hradcem Králové (0:3). Celkově jsou v něm podvanácté a pětkrát postoupily.

- Karlovy Vary jsou v předkole pošesté za sebou a celkově poosmé. Uspěly jen loni s Vítkovicemi.

- Karlovy Vary po sérii tří porážek dvakrát za sebou vyhrály.

- Energie doma vyhrála čtyři z posledních pěti zápasů.

- Vítkovice prohrály šest z posledních osmi duelů.

- Ostravané venku prohráli sedmkrát za sebou.

- Karlovy Vary vyhrály čtyři z posledních šesti vzájemných utkání.

- Útočník Robin Sapoušek z Karlových Varů oslaví ve středu 22. narozeniny.

- Útočník Jan Bambula přišel do Karlových Varů z Vítkovic na začátku ledna výměnou za forvarda Jana Šíra. Bambula působil v Ostravě od začátku sezony 2024/25 po přestupu z Olomouce. Šír hrál za Energii také od minulé sezony po příchodu z Liberce.

- Útočník Jan Hladonik z Vítkovic hrál za Energii v letech 2020 až 2024.

HC Sparta Praha (7.) - Rytíři Kladno (10.).

Začátky: pondělí 18:00, úterý 18:30.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 4:5, 7:3, 4:5 v prodl., 6:3 (Filip Chlapík 6+3 - Daniel Audette 1+5).

Bilance vzájemných zápasů v play off extraligy: 7 - 3 - 0 - 0 - 4 27:29.

Nejproduktivnější hráči týmu v sezoně: Filip Chlapík 48/51 (21+30) - Daniel Audette 52/36 (12+24).

Statistiky brankářů v sezoně: Jakub Kovář 2,29, 92,07 a jednou udržel čisté konto, Josef Kořenář 2,42, 90,73 a jednou udržel čisté konto, Martin Michajlov 2,06 a 92,00 - Adam Brízgala 2,11, 92,61 a čtyřikrát udržel čisté konto, Oscar Dansk 3,17 a 89,57.

Zajímavosti:

- Sparta se s Kladnem v play off utkala dosud dvakrát. V roce 1990 ještě ve federální lize vyhrála v semifinále 3:2 na zápasy a v roce 1994 v souboji o bronz vyhrálo Kladno nejdříve venku 9:3 a potom uspělo i doma po výsledku 7:5.

- Sparta obhajuje bronz z minulých dvou sezon. V předkole se představila dosud dvakrát a v obou případech vypadla. V roce 2018 neuspěla s Libercem (0:3 na zápasy) a o rok později s Vítkovicemi (1:3).

- Kladno se představí v play off poprvé od sezony 2012/13, kdy v předkole vyřadilo Pardubice (3:2 na zápasy) a ve čtvrtfinále vypadlo se Slavií (1:4). V předkole se představilo čtyřikrát a uspělo dvakrát.

- Sparta po sérii tří výher prohrála dva z posledních tří zápasů.

- Pražané doma zvítězili pětkrát za sebou.

- Kladno vyhrálo tři z uplynulých čtyř duelů.

- Rytíři venku zvítězili v pěti z posledních devíti utkání.

- Sparta vyhrála čtrnáct z posledních sedmnácti vzájemných duelů.

- Útočník Kelly Klíma z Kladna může v úterý sehrát 300. zápas v extralize.

- Obránce Mikael Seppälä ze Sparty dnes slaví 32. narozeniny.

- Útočníkovi Sebastiánu Redlichovi z Kladna bude v úterý 22 let.

- Útočníkovi Jakubu Klepišovi ze Sparty chybí jediný bod k hranici 400 v extralize. Má na kontě z 684 zápasů 137 branek a 262 asistencí. Obránci Pražanů Jakubu Krejčíkovi schází jeden bod k metě 200 bodů. Ze 441 utkání má bilanci 51 gólů a 148 přihrávek.

- Útočník Jan Eberle ze Sparty je odchovancem Kladna a hrál tam do roku 2015. Forvard Kryštof Hrabík také začínal s hokejem v Kladně a odešel v roce 2016 do Liberce. Ze Sparty hostoval v Kladně v této sezoně od konce září do začátku listopadu výměnou za útočníka Ondřeje Bláhu. Jeho bratr Ondřej je také odchovancem Kladna a odešel do Sparty v sezoně 2021/22. V týmu Rytířů vyrůstal i Petr Ton a v extralize v září 2023 debutoval právě v dresu Kladna na hostování ze Sparty. Klepiš hájil barvy Kladna v letech 2022 až 2024.

- Brankář Adam Brízgala z Kladna je odchovancem Sparty, z které odešel v juniorech po sezoně 2015/16 do Muskegonu do USHL. Stejně tak obránci Martin Jandus, jenž v roce 2023 odešel do Kärpätu Oulu, a Dušan Žovinec, jenž zamířil po ročníku 2012/13 do Litoměřic, i útočník Martin Procházka. Ten v ročníku 2016/17 zamířil do Liberec.

- Další bek Jan Piskáček tam hrál v letech 2013 až 2021, zadák Tomáš Tomek v letech 2017 až do loňska. Útočník Miroslav Forman strávil ve Spartě do loňského odchodu do Kladna celou svou kariéru s výjimkou krátkého působení v Českých Budějovicích v sezoně 2020/21. Forvard Jakub Konečný hrál za Spartu v letech 2019 až 2023 a Jakub Strnad v ročníku 2021/22.

HC Kometa Brno (8.) - Banes Motor České Budějovice (9.).

Začátky: pondělí 18:00, úterý 18:00.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 0:8, 4:3 v prodl., 2:3 po sam. nájezdech, 4:3 v prodl. (Andrej Kollár 3+1 - Nick Olesen 2+4).

Bilance vzájemných zápasů v play off extraligy: 3 - 2 - 0 - 1 - 8 12:11.

Nejproduktivnější hráči týmu v sezoně: Ondřej Kaše 44/41 (15+26) - Libor Hudáček 40/30 (11+19).

Statistiky brankářů v sezoně: Šimon Zajíček 2,12, 92,97 a pětkrát udržel čisté konto, Matej Tomek 2,47 a 91,50 a dvakrát udržel čisté konto - Marek Mazanec 2,30, 92,04 a jednou udržel čisté konto, Ondřej Kacetl 2,06, 91,72 a třikrát udržel čisté konto.

Zajímavosti:

- Kometa musí k obhajobě titulu napodobit Třinec, který v sezoně 2022/23 jako jediný dokázal získat titul cestou z předkola. V něm se představí pošesté a dosud třikrát postoupila.

- České Budějovice jsou v předkole potřetí za sebou. Loni vyřadily Liberec (3:2 na zápasy) a předloni Karlovy Vary (3:0). Předkolo předtím hrály třikrát a pokaždé vypadly.

- Kometa vyhrála jen dva z posledních šesti zápasů.

- Brňané doma zvítězili šestkrát v řadě.

- České Budějovice vyhrály tři z uplynulých pěti duelů.

- Motor venku prohrál desetkrát za sebou.

- České Budějovice vyhrály pět z posledních sedmi vzájemných duelů.

- Kometa se s Českými Budějovicemi utkala v play off jeb v roce 1987 o konečné 7. místo a vyhrála 2:1 na zápasy.

- Obránce Tomáš Cibulka z Českých Budějovic může sehrát 100. zápas v extralize.

- Slovenský obránce Marek Ďaloga z Komety v úterý oslaví 37. narozeniny.

- Obránce Michal Gulaši z Komety hrál za České Budějovice v ročníku 2023/24.

- Obránce Jan Štencel z Motoru působil v Kometě v letech 2016 až 2020. Útočník Jakub Valský hrál v Brně v ročníku 2020/21.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 9.03.2026 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pondělí 9. března 2026

Očekáváme v 09:00 10°C

Celá předpověď