V pondělí v ČR objevili 51 případů covidu, nejméně za dva týdny

foto Odběr vzorků pro testování na nákazu koronavirem - ilustrační foto.

Praha - Za sváteční pondělí hygienici v Česku odhalili 51 nových případů koronaviru. Je to nejméně za víc než dva týdny, počet testů byl ale nejnižší za 14 dní. Dnes laboratoře odhalily už 73 nových případů. Dosud se v zemi nakazilo 12.639 lidí, vyléčilo se 7910 z nich a zemřelo 351. Aktuálně tak v zemi je 4378 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V posledních dvou týdnech se denní přírůstky nemocných často dostávaly přes stovku, 28. června denní nárůst přesáhl 300. Podle hygieniků a zástupců ministerstva zdravotnictví za tím bylo cílené testování na Karvinsku, kde se nákaza rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a v jejich rodinách.

Podle údajů Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC) v červnu v přepočtu na 100.000 obyvatel vzrostl podíl nakažených v Česku nejvíce u lidí starších 80 let, tedy v té nejohroženější skupině.

U většiny nakažených má ovšem nemoc mírný průběh. V nemocnici je s koronavirem 133 pacientů, z to 13 je ve vážném stavu.

Nejpostiženějším regionem zůstává okres Karviná, kde společně se sousedním Frýdecko-Místeckem platí přísnější hygienická opatření než ve zbytku země. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno zhruba 185 případů koronaviru na 100.000 obyvatel. Ještě v neděli to bylo 252 nakažených. Firma OKD v pátek začala zastavovat těžbu, přerušení potrvá šest týdnů. Zhruba 90 procent nemocných v oblasti nemá žádné příznaky nebo jen mírné.

Starostové z Karvinska považují situaci v okrese za velmi vážnou a vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky testů a Krajská hygienická stanice organizaci nezvládá, uvedl svazek v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Žádá vládu o přípravu programu na podporu Karvinska a opatření k co nejrychlejšímu trasování nakažených. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stát epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil. Kritiku označil za politizaci tématu.

Na zhruba 26 případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní se počet nakažených snížil na Frýdecko-Místecku, v Ostravě je to asi 28 případů a na Kutnohorsku 33 případů. Ohnisko nákazy se tam objevilo v Církvici. Větrný Jeníkov na Jihlavsku hlásí 14 nakažených, obec čekají omezení, ale ne celkové uzavření. V jiných částech ČR jsou čísla nižší.

Ve srovnání krajů bylo zatím nejvíc nemocných zaznamenáno v Moravskoslezském, kde je dosavadní počet vyšší než 3400. V Praze je to téměř 2600 případů. Úmrtí s covidem-19 bylo dosud nejvíc v Praze, víc než sto. Ve Zlínském kraji s nemocí zemřeli tři lidé, což je nejméně mezi kraji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď