V Plzeňském kraji jsou ve stavu postižení osob všechny nemocnice

foto Ilustrační foto - Domažlická nemocnice na snímku z 23. února 2021.

Plzeň - V Plzeňském kraji fungují v režimu hromadného postižení osob všechny nemocnice, tedy čtyři akutní krajské, státní Fakultní nemocnice v Plzni, soukromé v Plzni i městské zařízení v Sušici. Kraj o tom informoval ministerstvo zdravotnictví (MZ), řekla ČTK po dnešním jednání krajského krizového štábu Eva Mertlová.

Ve stavu hromadného postižení osob (HPO), kdy péče neodpovídá běžnému standardu, pracují kvůli epidemii koronaviru například také nemocnice v Pardubickém a Středočeském kraji. Stav, který říká, že si lékaři a zdravotníci musí stanovit priority ošetřování, a nelze tak poskytnout takovou péči jako za běžného stavu, vyhlašují a ukončují jednotlivé nemocnice podle aktuální situace.

Podle Mertlové je pro nemocnice stav hromadného postižení osob důležitý například tehdy, pokud by si někdo stěžoval, že nebyl ošetřen s běžným poraněním. "V našem kraji v tomto režimu pracují všechna zařízení a ministerstvo je o tom informováno," uvedla. Kraj už 21. února poslal dopis, že v režimu HPO poskytuje péči kvůli vyčerpání lůžkových i personálních kapacit a není možné poskytovat péči tak, jak ukládá zákon. Kraj, který dopis projednal na krizovém štábu 26. února, čeká na reakci ministerstva. "Vyhlašovat HPO nebudeme, protože to legislativně neexistuje a není to v možnostech hejtmanů. Pojem HPO tedy spíše konstatuje závažnost stavu v zařízení a vyhlásit ho může zařízení samo," řekla.

Plzeňský kraj podle ní ve čtvrtek oslovil dopisem s prosbou o spolupráci ambulantní lékaře a zaměstnance zdravotnických zařízení, kterých se týká nařízení vlády o pracovní povinnosti. "Vytvořili jsme webovou databázi, do které se nám tito specialisté hlásí. Teď evidujeme téměř 50 zájemců, kteří dobrovolně nabízí pomoc našim zařízením v kraji," uvedla mluvčí. Nemocnice v požadavcích uvedly potřebu 22 lékařů a 118 nelékařských pracovníků. Denně dostávají seznam registrovaných lékařů a mohou podle potřeby spolupráci s nimi využít. "Doktoři mohou také pomáhat v očkovacích centrech, čímž se budou moci nemocniční lékaři věnovat pacientům v nemocnicích a nebudou muset očkovat v centrech," uvedla mluvčí. Kraj dále oslovil mediky a další studenty na pomocné práce.

Podle informací z krizového štábu je k dnešnímu dni v Plzeňském kraji hospitalizováno 665 covid pozitivních pacientů, z toho 115 v těžkém a 362 středně těžkém stavu. "Z nich 115 vyžaduje intenzivní péči, u dalších šesti je poskytována vysokoprůtoková oxygenoterapie (HFNO) na standardním lůžku," uvedla mluvčí. Ve Fakultní nemocnici v Plzni je 275 pacientů, z toho 66 na lůžkách intenzivní péče. Z volných kapacit v registru je dostupných 59 lůžek standardní péče a jedno lůžko vyšší intenzivní péče, také sedm lůžek vysokoprůtokové oxygenoterapie v Domažlické nemocnici. "Přesun byl včera realizován jeden na ARO do Pelhřimova," dodala mluvčí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď