V plzeňské zoo se probudili všichni čtyři medvědi

foto Plzeňská zoo 14. března 2019 vypustila do venkovního výběhu medvědy, kteří se probudili ze zimního spánku. Spali od 4. prosince.

Plzeň - V plzeňské zoologické zahradě se po zimním spánku probudila čtveřice medvědů hnědých - brtníků, kteří spali od 4. prosince. Nejstaršímu Pištovi, který přijel do zoo jako několikaměsíční mládě z Hluboké nad Vltavou, bylo letos v lednu 38 let a je nejstarším hnědým medvědem v ČR. ČTK to řekl ošetřovatel medvědů Tomáš Košatka.

Plzeňská zoo 14. března 2019 vypustila do venkovního výběhu medvědy, kteří se probudili ze zimního spánku. Spali od 4. prosince. "První den dostanou k snídani to, co si najdou ve výběhu - zpravidla větve, jehličí, trávu a potom je postupně rozkrmujeme a dostávají pytlík piškotů na medvěda na den. Pak jim dáváme mrkev, jablka a postupně přidáváme pečivo, sladké až po dvou týdnech," uvedl. Z masa dostávají jen ryby. Podle Košatky za zimu zhubnou až o třetinu, což se pozná podle plandavé kůže na břiše.

Video: Medvědi probuzení ze zimního spánku
14.03.2019, 16:00, autor: Miroslav Chaloupka, zdroj: ČTK/Video

Letos to bude 21 let, co zahrada otevřela hektarový lesní výběh s osmi do země zahloubenými medvědími doupaty. Podle Košatky je výběh jedním z nejlepších v ČR, jde téměř o přirozený biotop. Výhodou jsou duby, protože medvědi požírají na zimu olejnatá semena, třeba oříšky, bukvice i žaludy. "Letos v zimě jsme výběh vydláždili velkými kameny, protože medvěd je vlastně takový přerostlý krtek a rád hrabe. Má tendenci si dělat nory, nejraději do svahů," uvedl.

Plzeňská zoo 14. března 2019 vypustila do venkovního výběhu medvědy, kteří se probudili ze zimního spánku. Spali od 4. prosince. Medvědi už od října poznají, že se krátí den a ochlazuje se. Drží se spíše v doupěti a vynechávají oblíbené sladkosti. Nejvíce potravy přijímají koncem září, připravují si tak tukové zásoby na zimu. V Plzni pravidelně hibernují už od druhé zimy, většinou asi tři měsíce. Délka zimního spánku záleží hlavně na počasí na přelomu února a března a nejdřív se budí nejmladší zvířata. Boucháním do stěn a kovových dveří ubikace se domáhají procházky a probudí i starší huňáče. Všichni medvědi se letos probudili už 1. března a už byli venku.

Před 21 lety bylo ve výběhu sedm medvědů najednou, nyní ho obývají tři samci a jedna samice. Kromě seniora Pišty žije v zoo ještě jeho o 12 let mladší bratr Miky a večerníčkoví sourozenci Honzík a Eliška, kterým je 16 let. "Vzhledem k tomu, že medvíďata se rodí v lednu, prospali všichni svoje narozeniny," řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba.

"Pišta je největší zajímavostí. Když vyleze z doupěte, tak máme velkou radost, že zimu přečkal v pořádku. Je stále vitální, doleze si nahoru ve výběhu pro krmení," řekl Košatka. V posledních letech je oddělený od zbytku tlupy v malém výběhu, protože je na zadní nohy méně pohyblivý. "Silnější medvědi, když dojde třeba ke krmení, ho odeženou," řekl.

Podle Vobruby je stáří medvěda 38 let extrémem, v minulosti měla zoo průměrné dožití 25 až 30 let. Ve světě žije sedm druhů medvědů plus panda velká. V Plzni je medvěd hnědý - brtník, karpatský typ.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 11:00 23°C

Celá předpověď