V parku miniatur roste největší model hradu Pernštejn

foto Modelář Zdeněk Brachtl pracuje 14. srpna 2019 v Bystřici nad Pernštejnem na stavbě zmenšeniny hradu Pernštejn.

Bystřice nad Pernštejnem (Žďársko) - V bystřickém parku miniatur roste pod rukama modeláře Zdeňka Brachtla model hradu Pernštejn. Bude to nejvýraznější dominanta parku věnovaného historickým stavbám v údolí Svratky. Letos tam už Brachtl vytvořil model hradu Zubštejn, který bude druhý největší. Návštěvníci zatím chodí do parku obdivovat sedm miniatur, do zimy jejich počet stoupne na deset.

Fotogalerie

Jde o projekt městského muzea, jehož oba pracovníci se úpravách parku podílejí. Brachtl tam tvoří z betonu, železa a kamene modely památek zmenšené v měřítku jedna ku padesáti, upravuje je fasádními barvami. Modely rozmisťuje v údolíčku s potokem, který připomíná tok řeky Svratky.

Vznikající model přiblíží Pernštejn v podobě, již měl pravděpodobně v 15. století. "Zrovna dělám omítky, hrubá stavba jádra je hotová. Počítám, že během příštího týdne už začnu dělat vnitřní předhradí," uvedl Brachtl. Model by mohl mít do konce prázdnin. "Alespoň v hrubých rysech. Ale vždycky záleží na počasí," podotkl.

Miniatura Pernštejna bude v nejdelší části měřit okolo sedmi metrů. Vzniká ve stráni na základu z kamení, který má v nejvyšší části skoro dva metry. "Jsou tu tři fůry kamene a ještě je toho málo. Sháníme kámen, kde se dá," řekl Brachtl. Kamenný základ zasype hlína.

Park miniatur vzniká v Bystřici nad Pernštejnem od loňska. Letos v něm přibudou modely sídla od obce Osiky a hradů Louka a Dalečín, z nichž zůstaly jen rozvaliny. Dalších pět modelů památek by podle vedoucího muzea Vladimíra Cisára mělo být postaveno příští rok, ve finále by jich tam mělo být 17. "Jsou v tom stovky hodin práce a další stovky hodin přípravy," uvedl. Do podoby údolí Svratky je v parku postupnými úpravami modelovaná také krajina.

Koncept bystřického parku miniatur je podle Brachtla výjimečný v tom, že tam modely nejsou z plastu a jsou ve volné krajině. Středověké památky park přibližuje v době jejich rozkvětu ve 14. a 15. století. Jejich současnou podobu návštěvnici vidí na fotografii na doprovodné tabulce nebo při výletech v okolí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď