V Paříži se prodala kostra allosaura za tři miliony eur

foto Kostra 150 milionů let starého masožravého ještěra allosaura, která se byla 13. října 2020 v Paříži vydražena za tři miliony eur.

Paříž - Vzácná kostra 150 milionů let starého masožravého ještěra allosaura se dnes v Paříži v aukci prodala za tři miliony eur (82 milionů korun) anonymnímu kupci. Výsledná částka je dvakrát vyšší než původně odhadovaná cena, informovala agentura AFP.

Fotogalerie

Dražba kostry desetimetrového predátora z období svrchní jury proběhla v hotelu Drouot pod taktovkou aukční síně Maison Binoche et Giquello.

Kosterní ostatky dinosaurů jsou v poslední době velmi populární u soukromých sběratelů. Muzea a výzkumná centra si tak vysoké částky ze svých rozpočtů nemohou dovolit a tak dinosauři častěji končí v privátních kolekcích.

"Francouzská muzea nemají prostředky na tak drahé nákupy. Pokud chceme získat výjimečné exempláře, musíme najít mecenáše," uvedl paleontolog Ronan Allain v rozhovoru pro francouzskou televizní stanicí LCI.

Exemplář v úterý vydražený v Paříži měl odhadní cenu 1,2 milionu eur (33 milionů korun). Allosaura našli paleontologové v roce 2016 ve státě Wyoming na západě Spojených států. S výškou 3,5 metrů a délkou deset metrů byl největším svého druhu, jaký byl kdy objeven.

Že dinosauří pozůstatky získávají na popularitě dokládá i nedávná aukce dalšího dávného predátora Tyrannosaura rexe. Ta se v aukční síni Christie's v New Yorku 6. října prodala za 31,8 milionů dolarů (738 milionů korun). Odhadovaná cena 67 milionů let staré kostry byla přitom šest až osm milionů dolarů (139 až 186 milionů korun).

V loňském roce v Paříži několik koster nenašlo svého kupce, když nabídky nepřesáhly vyvolávací cenu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 2. prosince 2020

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď