V Pardubickém kraji kvůli covidu stav hromadného postižení osob

foto Ilustrační foto - Vchod do Pardubické nemocnice na snímku z 1. dubna 2020.

Pardubice - Pardubickém kraji dnes vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. ČTK to řekla mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová. Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) v České televizi uvedl, že v regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Vyhlášení tohoto stavu znamená, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je vyhlášení stavu na místě a odpovídá situaci. Je ale nutné, aby nemocnice nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření. Další kraje, které ČTK oslovila, se ke stejnému kroku zatím nechystají.

Netolický uvedl, že v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem bude kraj žádat o pomoc okolní kraje. Podle Semrádové je nyní v nemocnicích 501 pacientů s covidem, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči. "Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek," řekl ČT Netolický.

"Koordinátoři intenzivní péče musejí nemocnice organizovat tak, aby nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření. Nelze připustit, aby nebyla zajištěna základní nezbytná péče, a to i za cenu dočasné nemožnosti dodržení obvyklých standardů," citovalo ministerstvo zdravotnictví na twitteru Blatného. Připomněl, že převozy pacientů mezi nemocnicemi stále pokračují, aktivována je i zahraniční pomoc.

O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od dnešních 16:00 rozhodlo podle Semrádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která sdružuje krajské nemocnice. "Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly dnes v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče," uvedla. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj. Některé další epidemií silně postižené kraje převážejí pacienty jinam už delší dobu.

"Počet denních příjmů je v tuto chvíli kolem 70 a ten počet neodpovídá počtu pacientů odcházejících na doléčení do domova," uvedl Netolický. Podle něj je celá situace opravdu mimořádná, nemocnice v kraji ji dosud nezažily. V nemocnicích od pondělí pomáhá 26 krajských hasičů. Nemocnice trpí nedostatkem personálu, a to i kvůli jiným chorobám než covid. Už před časem nemocnice zastavily neakutní zákroky, včetně plánovaných onkologických operací.

Na odděleních, která se nestarají o covidové pacienty, zdravotníci a lékaři péči dál poskytují, ale pandemie ovlivňuje jejich chod, řekla Semrádová. "Vše s pacientem řešíme individuálně, některá péče je odkladná. Pokud je péče neodkladná, neodložitelná, tak ji samozřejmě poskytujeme, včetně akutní operativy například u onkologických pacientů. Nemocnice funguje dál, ale je ve zvláštním režimu," řekla ČTK Semrádová.

Další kraje zatím neplánují vyhlášení stavu hromadného postižení osob. V Libereckém kraji dosud nemocnice péči o pacienty podle krajského radního pro zdravotnictví Vladimíra Richtera (ODS) s vypětím zvládají. "Když bychom ale na tom byli podobně jako v Pardubickém kraji, tak bychom také takový stav vyhlašovali," dodal. Podle něj bude záležet na dalším vývoji pandemie v kraji i na tom, zda jim vypomůže armáda. Jihomoravský kraj zatím stav hromadného postižení osob neplánuje vyhlásit, ale podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se k němu blíží. "Nejbližší dny ještě vydržíme," řekl Grolich ČTK. Ani ve Zlínském kraji se k vyhlášení nechystají. "Zatím toto nepotřebujeme. A děláme maximum, ať nemusíme," řekl ČTK hejtman Radim Holiš (ANO).

Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

V posledních letech byl stav hromadného ohrožení osob vyhlášen například Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje (ZZS PK) počátkem září 2018, kdy spadl malý vrtulník Robinson na výrobní halu v Plzni a při neštěstí zemřeli čtyři lidé. O pár dní později byl vyhlášen tento stav v souvislosti s rozsáhlým požárem ubytovny v Plzni-Karlově, při kterém se zranilo přes 10 lidí.

V Pardubickém kraji v pondělí přibylo 871 nakažených covidem. Minulé pondělí testy prokázaly koronavirus u 803 lidí. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí. Aktivních případů je teď v kraji 8945, vyléčilo se 59.992 lidí. Zemřelých je celkem 918.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď