V ostravské zoo se po pěti letech rozmnožila vzácná prasata z Filipín

foto V ostravské zoologické zahradě se po pěti letech podařilo rozmnožit vzácná prasata z Filípín.

Ostrava - V ostravské zoologické zahradě se po pěti letech podařilo rozmnožit vzácná prasata z Filípín. Ve své domovině je tento druh na pokraji vyhubení. Mladý pár prasat visajánských odchovává nyní dvě mláďata. Pohlaví zatím pracovníci zahrady neznají, ale obě mláďata bez problémů prospívají a rodiče o ně příkladně pečují. Novinářům to sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.

Prasata visajánská najdou návštěvníci v blízkosti expozice Na statku. "Podobně jako mláďata jiných druhů prasat mají i tato ochranné zbarvení v podobě kontrastního pruhování srsti, které časem zmizí. Prase visajánské patří ve své domovině k druhům, kterým hrozí v důsledku lidské činnosti úplné vyhubení," uvedla Nováková. Připomněla, že v Červeném seznamu je prase visajánské zařazeno do kategorie kriticky ohrožený, což je poslední kategorie před vyhubením v přírodě. "Chov v zoologických zahradách tak sehrává klíčovou roli při záchraně druhu, protože tato prasata mají jen malý krůček k tomu, aby v budoucnu vymizela z přírody úplně," řekla Nováková.

V ostravské zoologické zahradě se po pěti letech podařilo rozmnožit vzácná prasata z Filípín. Ve své domovině je tento druh na pokraji vyhubení. Mladý pár prasat visajánských odchovává nyní dvě mláďata. Pohlaví zatím pracovníci zahrady neznají, ale obě mláďata bez problémů prospívají a rodiče o ně příkladně pečují. Prasata ve volné přírodě přežívají jen na filipínských ostrovech Negros a Panay. Jejich přirozeným prostředím jsou deštné lesy, které však rychle mizí kvůli přeměně krajiny zejména na zemědělskou půdu. Kromě ztráty prostředí jsou pro ně největší hrozbou nadměrný lov a křížení s jinými druhy prasat. V jídelníčku prasete visajánského převládají hlízy, kořínky, nejrůznější plody, ale také drobní bezobratlí živočichové. Potravu hledá přerýváním půdy svým dlouhým a na pachy citlivým rypákem. "Kypřením půdy a následným rozséváním semen v trusu společně s výživným hnojivem si vysloužil označení pralesní zahradník, čímž plní ve své domovině významnou ekologickou úlohu při obnově lesa," doplnila Nováková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď