V Orlických horách odstartoval extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

foto V Orlických horách odstartoval 26. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long, 25. ledna 2023, Deštné v Orlických horách, Rychnovsko.

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) - V osadě Jedlová na okraji lyžařského střediska Deštné v Orlických horách dopoledne odstartoval 26. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long. Potrvá do soboty 28. ledna a musheři s tažnými psy ujedou denně okolo 50 kilometrů, řekl dnes ČTK ředitel závodu Pavel Kučera. V Orlických horách změří síly více než 400 tažných psů a téměř 50 závodníků z šest zemí Evropy, například z Rakouska, Polska nebo Slovenska.

"Letošní zima nás až do poslední chvíle napínala a nechala nás čekat na sněhovou nadílku. Máme radost, protože příroda nám byla nakonec nakloněna. Podmínky jsou dobré, sněhu je na bezpečné projetí tratě dostatek. Sněhová pokrývka ze sobotní noci a nedělního dne nám umožnila připravit 51 kilometrů dlouhou trať, což je základní jednodenní okruh," uvedl Kučera.

Závod má čtyři etapy a psi by měli urazit do konce závodu celkem kolem 180 kilometrů. Součástí závodu je z pátku na sobotu povinný bivak v lokalitě Zámeček-Pádolí, kdy musheři musí se svými psy strávit noc venku a další etapa začíná brzy ráno po probuzení. "Tyto dva dny bude trať trochu kratší nežli základní okruh," řekl Kučera.

V sobotu by spřežení měla dorazit do cíle v Jedlové. Slavnostní vyhlášení výsledků je plánované na sobotu po 15:00.

Závodí se se ve více kategoriích, od běžkařů s jediným psem, takzvaný skiering až po dvanáctihlavá spřežení. Na startovní listině je 35 musherů plus 15 bikerů na kolech se širokými pneumatikami, kteří zkusí v závodě svou formu a vytrvalost. Aktuální info a podrobný program je na webu.

Šediváčkům long patří mezi nejobtížnější závody psích spřežení v Evropě a je nejdelším podobným závodem v ČR. Závod dostal jméno po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď