V okupovaném Chersonu místní kolaborant zahynul při atentátu

foto Ilustrační foto - Ruští vojáci hlídkují v Chersonu na jihu Ukrajiny 20. května 2022.

Kyjev/Moskva - V okupovaném Chersonu na jihu Ukrajiny byl proveden atentát na místního činovníka, podle ukrajinských médií kolaboranta s Ruskem. Dmytro (rusky Dmitrij) Savlučenko, který měl v Rusy dosazené oblastní správě na starosti záležitosti rodin, mládeže a sportu, přišel podle ruské státní agentury TASS o život.

"V Chersonu vyhodili kolaboranta do povětří," komentoval to na svém webu list Ukrajinska pravda.

"Na místě výbuchu se nacházejí dva ohořelé automobily, místo činu je ohrazeno, pracují tam pyrotechnici, kteří prozkoumávají terén. Výbuch rozbil okna ve čtyřpodlažním domě, na jehož dvoře k explozi došlo, sousední budova nebyla poškozena," uvedl zpravodaj TASS z místa.

Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko mezitím zveřejnil snímek z místa činu.

Savlučenko byl funkcionářem mládežnického hnutí Nová Rus, připomněla Ukrajinska pravda. Býval také členem strany politika a oligarchy Viktora Medvedčuka, považovaného za blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Medvedčuk nyní čelí na Ukrajině obžalobě z vlastizrady.

Místní novinář Denys Kazanskyj předpokládá, že Savlučenka mohly zlikvidovat ukrajinské tajné služby, ale mohl se také stát obětí vyřizování účtů mezi zločineckými skupinami, které se nyní na okupovaných územích snaží zmocnit co největšího majetku. "Různé skupiny mezi sebou bojují o export ukradeného obilí, podvádějí farmáře a rabují ukořistěné podniky," vylíčil.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že v Chersonské oblasti, kterou ruské jednotky dobyly krátce po vypuknutí války, působí ukrajinské partyzánské hnutí. Předchozí atentát na Rusy dosazeného náčelníka vězeňské správy byl spáchán 18. června, ale Jevhen Sobolev vyvázl jen se zraněním.

Šéf oblastní správy dosazený Rusy Volodymyr (rusky Vladimir) Saldo v ruské televizi ujistil, že série atentátů nijak nepostihne plány začlenit do Ruska Chersonskou oblast, sousedící s již dříve anektovaným Krymem. "Je to stoprocentní atentát na zdraví a životy civilistů. Připomenu, že před pár dny byl spáchán organizovaný teroristický útok na hlavu správy obce Čornobajivka. Řada atentátů pokračuje, ale to nijak nenaruší naše plány ohledně připojení k Rusku, které jsou už hotové," řekl Saldo podle agentury TASS.

Saldo v minulosti býval starostou Chersonu a poslancem ukrajinského parlamentu. Kyjev dříve varoval, že se Moskva pokusí zorganizovat v Chersonské oblasti referendum o vzniku nové odštěpenecké republiky po vzoru dvou proruských separatistických útvarů na východě země - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Saldův náměstek Kirill Stremousov ale minulý měsíc uvedl, že vedení Chersonské oblasti referendum nevyhlásí, nýbrž rovnou požádá ruského prezidenta Vladimira Putina o plné připojení oblasti k Ruské federaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď