V obcích po celé zemi demonstrovaly desítky lidí proti ministryni Benešové

foto U sochy T. G. Masaryka v Olomouci se 8. června 2021 uskutečnil protest spolku Milion chvilek za rezignaci ministryně spravedlnosti Marie Benešové a jmenování nového nejvyššího státního zástupce novou vládou, která vzejde z říjnových voleb. Pozvaní hosté z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci hovořili o očkování proti covidu-19.

Brno/Hradec Králové/Liberec/Ostrava/Plzeň - Zhruba v 50 obcích po České republice demonstrovaly dnes desítky lidí za odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a jmenování nového nejvyššího státního zástupce až novou vládou. Akci pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii. Ministryni vyčítá například konec nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten označil tlak Benešové za hlavní důvod své nedávné rezignace.

V Brně se demonstrace zúčastnilo podle odhadu zpravodaje ČTK asi 100 lidí. Podle pořadatelů se Benešová snaží nabourat nezávislost české justice. Brněnskou akci pořádalo vedle Milionu chvilek pro demokracii také Společně Brno, směřovala i proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Podle organizátorů trestně stíhaný člověk nesmí vybírat nejvyššího žalobce. Obdobná demonstrace se v Brně konala na konci května za účasti asi 300 lidí.

Ve stotisícovém Hradci Králové se dnešního protestu na Masarykově náměstí v centru města podle odhadu policie zúčastnilo do 50 lidí. "Žádné problémy nebyly, k narušení veřejného pořádku nedošlo," řekla ČTK mluvčí policie Šárka Pižlová. Odhadem 20 protestujících se sešlo před libereckou radnicí.

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy se demonstranti sešli vedle paralelně pořádaných italských trhů. Několik desítek účastníků demonstrace nemělo problém s dodržováním rozestupů. Lidé s sebou měli jednu českou vlajku, vyslechli si projevy řečníků i vzkazy od sympatizantů. Mohli se také vyfotit v rámu, který pořadatelé vyrobili z obrázků a letáků.

Plzeňská manifestace, na niž přišlo asi 150 lidí, končila házením čočky do Radbuzy z lávky u muzea s pokřikem Dáme vládě čočku! "Vemte si hrst a s vnitřním prožitkem ji hoďte do vln," řekl jeden z organizátorů protestu Elva Frouz z občanské sítě ProHnutí, která se připojila k sérii protestů.

"Pojďte s námi oslovit lidi, kteří k volbám nechodí. Právě ty musíme nadchnout. Kontaktní kampaň je k tomu ta nejlepší," řekl lídr Milionu chvilek Benjamin Roll. Dodal, že odstartuje 20. června na Václavském náměstí. "To, co tam zazní, bude jedinečné," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď