V novém roce se naučme vypnout a být občas „OFF-LINE“

Zbyňka napadlo skvělé téma novoročního příspěvku – mělo to být „něco absurdního, prostě off“. Takovému zadání nešlo odolat. Právě „off“ je něco, co mi rezonuje už nějaký čas a to ve zcela přízemně ve smyslu „offline“. Offline (a) svátky na konci/začátku roku – to dává smysl.

Poslední dobou „potkávám“ s tématikou offline nejen knížky (samozřejmě Manfreda Spitzera, ale taky třeba Digitální dietu,  o něco starší, ale výbornou Hlubokou práci a další), ale i divadelní hry (název zní „Offline!“ a vychází ze skutečného půlročního experimentu) nebo dokonce staré dobré papírové ziny (na téma odpojení čerstvě vyšel tématický zin, který byl k mání poprvé na letošní akci nezávislé knihy a zinu OpenZine). Vznikají projekty jako Den offline nebo Replug Me, které pořádají úspěšné workshopy pro digitální sebereflexi a zkrocení mikrozávislostí s jasným sloganem „odpoj se od technologií, připoj se k sobě.“

První dny nového roku jsou přeci ideální příležitost, jak se zkusit se strachem z odpojení poprat. Vánoční omezení online světa nám mohlo ukázat, že FOMO syndrom rychle odeznívá a i bez instantní komunikace se vlastně nic neděje.

Návodů jak alespoň částečné odpojení zvládnout, lze nalézt plno. Ano, nejsnáze je nalezneme právě online, ale stojí za to, počíst si i v knihách. Ty, které jsem jmenovala zkraje příspěvku, lze doplnit třeba o tipy  na vyzkoušení literatury z ranku osobního rozvoje (česky vyšly manuálové publikace Off - digitální detox od Tanii Goodinové a  Digitální detox od Oriany Fielding).

Dobré jsou materiály s návody pro rodiče, jak uvést děti do dvěma technologií nebo jak soužití s nimi zvládat. Naprostou většinu rad lze vztáhnout i na režim dospělých a právě při sepisování pravidel pro první mobil (Inspirací je kniha Mediální mámy a digitální tátové)  si uvědomíme, jak by ta pravidla prospěla i nám.

I na blozích najdete mix výborných osobních postřehů a tipů, jak zvládat digitální roztěkanost.

Dostanete-li chuť na hlubší pojednání analyzující téměř univerzální digifetišismus (zde nazývaný „internetcentrismus“ nebo „solucionismus“), je tu pět let stará, výborná kniha To Save Everything, Click Here: the folly of technological solutionism. Mladý akademik Morozov ji prý napsal během víkendů, které byl kompletně offline.

Přeji vám, ať v nastávajícím roce si umíme všichni dát ve správný čas pohOFF. Má přímý dopad jak zdraví, tak na štěstí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď