V Nizozemsku se otevřel terminál na LNG, zajistí plyn pro ČR

foto Slavnostní otevření terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven, 8. září 2022, Nizozemsko. Asi třetinu kapacity si v terminálu pronajala Česká republika. Uprostřed generální ředitel ČEZ Daniel Beneš hovoří s novináři, vedle něj vpravo přihlíží český premiér Petr Fiala (ODS).

Eemshaven (Nizozemsko) - V přístavu Eemshaven v Nizozemsku byl dnes slavnostně otevřen terminál na zkapalněný zemní plyn. Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika, pomůže ji zajistit dostatek plynu na topnou sezonu. První loď s plynem pro Česko dorazí do Nizozemska 19. září z USA, řekl při otevření terminálu šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Do konce roku tam připluje celkem osm lodí s plynem, doplnil Beneš. Každé z osmi plavidel, která v terminálu zakotví do konce letošního roku, má podle něj přivézt 100 milionů metrů krychlových plynu. ČR má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů.

Beneš doplnil, že ČEZ má kromě první lodi smluvně zajištěno už také druhé plavidlo, které dodá společnost Shell. Každou dodávku plynu kupuje ČEZ za spotové, tedy okamžité tržní ceny, za každou dodávku tak zaplatí jinou sumu. Samotný pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně, přesná cena je neveřejná.

"Ještě na jaře České republice hrozilo, že bude mít nedostatek plynu. Naše závislost na Rusku a to, co se ve v Evropě děje, ohrožuje energetickou bezpečnost České republiky," řekl v Eemshavenu novinářům český premiér Petr Fiala. Vláda podle něj udělala řadu kroků, aby energetickou bezpečnost země zabezpečila. Předseda vlády připomněl například nákup plynu do státních hmotných rezerv za 8,5 miliardy korun nebo motivaci obchodníků k naplnění zásobníků plynu v ČR, které jsou nyní podle Fialy plné z 84 procent. Důležitým krokem je dle něj ale právě také dnešní otevření LNG terminálu.

Tanker s plynem dorazil k terminálu v nizozemském přístavu už dnes přes den. Podle zástupců ČEZ ale přivezl pouze technickou zásobu plynu, která má zajistit plnou funkčnost terminálu. Nešlo tak o první dodávku plynu pro koncové zákazníky, s ní další loď z USA teprve připluje.

Fiala dnes novinářům řekl, že Česko vyjednává o účasti také v dalších terminálech, například v Německu nebo Polsku. Jedná se nově vznikající terminály, nebo o rozšiřování těch současných. Další možnosti jsou také v Nizozemsku. Dnes otevřený terminál si ČR pronajala na pět let.

Česku pomůže terminál pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska. Roční spotřeba v ČR loni přesáhla devět miliard metrů krychlových. Plovoucí terminál představují dvě spojené lodě, obě slouží jako zásobníky a jednotky zpětného zplynování. Vedle ČEZ jej budou využívat také nizozemská firma Shell a Engie z Francie.

Fiala uvedl, že v oblasti energií je potřeba celoevropské řešení. Připomněl páteční mimořádné zasedání unijních ministrů pro energetiku, kam zamířil také český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). "Budeme se snažit dosáhnout evropského řešení, na které potom naváže národní řešení, které naše vláda představí příští týden," řekl Fiala. Řešení má vést ke snížení cen energií, evropské řešení je podle něj efektivnější, dlouhodobější a levnější než národní řešení. "My jsme dokonce připraveni přijmout opatření na národní úrovni k zastropování cen energií, pokud bychom se v Evropě zítra (v pátek) nedohodli," řekl Fiala. I pokud se EU domluví, představí vláda podle něj příští týden řešení k určení maximálních cen za energie.

Terminál v Eemshavenu na severu Nizozemska patří společnosti Gasunie, která je mimo jiné provozovatelem nizozemské plynárenské soustavy. Její šéf Han Fennema dnes ve svém vystoupení připomněl, že vybudovat terminál trvalo půl roku, jednat se o něm začalo v březnu. Rychlost, s jakou terminál vznikl, označil za výjimečnou.

Terminál se nachází u ústí řeky Emže do Severního moře v nizozemské provincii Groningen. Celková zplynovací kapacita terminálu je osm miliard metrů krychlových plynu za rok. Česká republika má prostřednictvím ČEZ z tohoto objemu zarezervovanou kapacitu 3,088 miliardy metrů krychlových za rok.

Každý z uživatelů terminálu má dle předem dohodnutého kalendáře stanovené sloty, kdy má výlučné právo na jeho využití. Kapacita v terminálu je nakoupena na pět let od září 2022 do září 2027. První slot pro Českou republiku začíná 19. září, kdy má přijet první loď s LNG.

Pro případnou přepravu plynu zajistil ČEZ dostatečné přepravní kapacity z Nizozemska přes Německo do ČR. Tyto kapacity se zajišťují v řadě aukcí na jednotlivých hranicích. V tomto případě jsou zajištěné v dostatečné míře, jak na nizozemsko-německé hranici, tak na německo-české hranici.

První konkrétní náklad plynu pro ČEZ pochází od firmy Cheniere z USA, odkud loď pluje 25 až 35 dní. V současnosti ČEZ jedná se zhruba deseti firmami, které jsou přímo výrobci LNG nebo významní obchodníci s ním. Do konce roku má ČEZ v terminálu podle smluvních podmínek vyhrazeno celkem osm takzvaných slotů, tedy do konce roku přijede osm lodí s LNG určeným pro Česko. Pro současné potřeby Česka a zabezpečení dodávek na letošní zimu jsou vhodné zejména krátkodobé kontrakty, které jsou dostatečně flexibilní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď