V naprosté většině programu koalice Spolu a PirStan dospěly ke shodě

foto Zleva zástupci koalice Spolu Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Petr Fiala (ODS) a koalice PirStan Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) vystoupili 26. října 2021 v Praze na tiskové konferenci k programovým prioritám.

Praha - V naprosté většině programových otázek panuje podle vyjednavačů formující se vládní koalice Spolu a PirStan shoda, uvedl po dnešním tříhodinovém jednání předseda občanských demokratů a kandidát na premiéra Petr Fiala. Je podle něj třeba dořešit některé věcné či formulační body nebo to, jakými prostředky dosáhnout deklarovaných cílů.

Do příštího týdne bude na formulaci dokumentů a jejich právních aspektech pracovat speciální skupina expertů. Budou v ní například šéfové klubů ODS, lidovců a Pirátů Zbyněk Stanjura, Marek Výborný a Jakub Michálek či zástupce Starostů Stanislav Polčák. Koaliční smlouvu chtějí mít Spolu s Piráty a Starosty hotovou příští týden. Poté ji posoudí orgány všech pěti stran, například lidovci by dokument měli schvalovat na zasedání širšího vedení 5. listopadu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes potvrdil, že smlouvy bude schvalovat jako všechny podobné dokumenty celostátní fórum.

"Na programových cílech se domluvíme," shrnul Fiala. Dodal, že koalice plní harmonogram přípravy vlády, který si stanovila. Podpis koaliční smlouvy a programu strany plánují k 8. listopadu, kdy se má poprvé po volbách sejít Sněmovna.

O struktuře vlády je podle Fialy stále předčasné hovořit

O struktuře vlády je podle Fialy stále předčasné hovořit. Koalice nedebatují o vytvoření nového resortu či úřadu, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

"Je pár dnů po volbách, vyjednávání ještě musejí nějakou dobu pokračovat," řekl Fiala. "V žádném případě nedebatujeme o vytvoření nového resortu, nového úřadu, nového ministerstva," doplnil. Zároveň ale řekl, že se uvažuje o ministru pro evropské záležitosti a členu vlády, který by se zabýval digitalizací. Musí ale podle Fialy být jasně dané kompetence a role těchto členů.

Už dříve se hovořilo o tom, že by Spolu mělo připadnout devět křesel ve vládě a Pirátům se STAN šest. Koalice ale aktuálně rozdělení ministerstev potvrdit nechtějí. "Počet rozdělení křesel není ještě domluven," řekl Fiala. "V tuto chvíli preferujeme jednání o programu a o celkové struktuře vlády, aby to dávalo smysl," doplnil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď