V Moravskoslezském kraji přibylo 23 nakažených covidem-19

foto Ilustrační foto - Před odběrovým místem k testování lidí s podezřením na přítomnost koronaviru u Fakultní nemocnice Ostrava se 8. července 2020 tvořila fronta, ve které stálo zhruba třicet aut.

Ostrava - V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko-Místecko, na které připadá 19 zjištěných případů. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 4893 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Po víkendu už v našem kraji zůstává problematický jen okres Frýdek-Místek, ale důvodem tamního růstu je také masivní testování, které tam proběhlo. Naopak se zdá, že Karviná je snad už 'za vodou'," uvedl Vondrák. Na Frýdecko-Místecku je ohnisko nákazy v Jablunkově, kde se koronavirus dostal do kláštera, jehož součástí je domov pro seniory. Nakazily se tam desítky lidí. Z nedělního nárůstu je 19 případů právě z okresu Frýdek-Místek, tři připadají na Ostravsko a jeden na Karvinsko. Ostatní okresy jsou bez nárůstu.

Podle údajů chytré karantény by v regionu aktuálně mělo být 1337 nemocných, 3472 lidí se z nemoci vyléčilo a 84 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Počet hospitalizovaných se výrazně snížil, a to o devět lidí na současných 39.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4549 pozitivně testovaných. Údaje o nemocných hygienici vykazují, až když s nimi ukončili epidemiologické šetření. Statistika ministerstva zdravotnictví v regionu k dnešku udává 4906 nemocných od počátku pandemie.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření, jako povinnost roušek v budovách i hromadné dopravě. Výjimkou je okres Bruntál, kde uvnitř lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Restaurace a bary smí fungovat pouze do půlnoci, opět s výjimkou Bruntálska. Mírného uvolnění se dočkali sportovci, kteří mohou sundat roušku na hromadných akcích i ve vnitřních prostorech. Upravil se i provoz koupališť, hygienici zrušili maximální počet 500 návštěvníků a nově se počet lidí na koupališti odvíjí od jeho velikosti. Na každého návštěvníka musí být prostor deset metrů čtverečních.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď