V Mnichově začal Oktoberfest, primátor narazil první sud

foto Návštěvníce s pivem na pivním festivalu Oktoberfest v Mnichově 16. září 2023.

Berlín - V sobotu přesně v poledne na Tereziánské louce v Mnichově narazí primátor bavorské metropole Dieter Reiter sud piva, čímž zahájí vyhlášený pivní festival Oktoberfest. Akce, která letos potrvá do 3. října a která je svého druhu jednou z největších na světě, každoročně přiláká miliony návštěvníků. Ty neodrazuje ani vysoká cena za tuplák piva, která se letos přiblíží k 15 eurům (369 Kč). S vysokými výdaji musí hosté počítat i za ubytování, v některých mnichovských hotelech se cena za pokoj a noc dostává až k 500 eur (12.300 Kč).

Fotogalerie

Dva údery místo loňských tří stačily dnes v poledne mnichovskému primátorovi Dieteru Reiterovi, aby narazil první sud a zahájil tím letošní ročník proslulého pivního festivalu Oktoberfest. Stovky lidí podle německých médií za slunného dne zamířily již na úvod slavností do areálu na mnichovské Tereziánské louce, aby ochutnaly typická místní piva za doprovodu produkce oblíbených bavorských hudebníků. Pořadatelé očekávají, že do 3. října jednu z největších akcí svého druhu na světě navštíví nejméně šest milionů lidí.

První sklenici načepoval Reiter tradičně bavorskému premiéru Markusi Söderovi, s nímž si připil na šťastný a klidný průběh akce. Návštěvníci se dnes museli připravit na to, že proti loňsku zaplatí za pivo více. Zatímco v loňském roce stál litr piva od 12,6 do 13,8 eura (až 339 Kč), letos se cenovka dostala na 14,9 eura. Levné v pivních stanech nejsou ani ostatní nápoje, litr vody přijde na deset eur (246 Kč) a limonáda na více než 11 eur (270 Kč).

Loni Oktoberfest navštívilo po dvouleté pauze způsobené koronavirem 5,7 milionu lidí, což bylo o 600.000 méně než v roce 2019. Hosté vypili na 5,6 milionu tupláků piva. Letos festival trvá 18 dní, což je o dva více než obvykle.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď