Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

foto Běloruští policisté zatýkají opoziční demonstranty v Minsku, 11. srpna 2020.

Vilnius/Minsk - Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice k dialogu. Na dnešní poradě o ochraně ústavního zřízení v zemi označil za jádro protestů proti svému znovuzvolení lidi s kriminální minulostí, kteří jsou momentálně bez práce, a nařídil, aby si obstarali zaměstnání.

Bělorusové už čtvrtý den protestují proti předběžným výsledkům voleb, podle kterých Lukašenko vyhrál nedělní hlasování s více než 80 procenty hlasů, zatímco jeho hlavní soupeřka Svjatlana Cichanouská, která krátce po vyhlášení výsledků odjela do Litvy, dostala jen deset procent hlasů.

"Základem všech těch takzvaných protestujících jsou lidé s kriminální minulostí a nynější nezaměstnaní. Nemají práci, a tak se potulují po ulicích. Proto po dobrém prosím a všechny varuji - ti, kdo nepracují, si práci musejí obstarat," prohlásil podle státní agentury Belta Lukašenko na dnešní poradě věnované ochraně ústavního zřízení země.

"Všichni, kdo chtějí pracovat, musejí mít práci a odpovídající plat," řekl Lukašenko. Varoval současně místní podnikatele, aby se nesnažili poskytovat falešné doklady o zaměstnaní.

Tři noci protestů vedly k tvrdým střetům s policií, která zadržela na 6000 lidí. Stovky dalších utrpěly zranění. Podle běloruských úřadů přišel nejméně jeden demonstrant o život. O smrti dalšího člověka v nemocnici ve městě Gomel informoval dnes běloruský servis Rádia Svoboda. Muž byl zatčen v neděli večer, v policejním voze se ale jeho zdravotní stav výrazně zhoršil, načež byl převezen do nemocnice, kde zemřel. Podle agentury Belta zatím přesná příčina jeho smrti není jasná.

Také v Moskvě, kde se lidé shromažďují před běloruskou ambasádou, aby vyjádřili nesouhlas s událostmi v sousední zemi, začala policie zatýkat. Podle agentury TASS už tam bylo zadrženo nejméně pět lidí, když příslušníci silových složek začali demonstranty od budovy ambasády odhánět.

Litva, Polsko a Lotyšsko se nabídly jako mediátoři v Bělorusku

Litevský prezident Gitanas Nauséda dnes podle agentury Reuters oznámil, že je spolu se svým lotyšským a polským protějškem připraven zprostředkovat jednání o ukončení běloruské krize. Podmínkou je, že Minsk přestane s násilnými zákroky proti občanům, propustí zadržené demonstranty a vytvoří národní radu, v níž budou zastoupeni jak představitelé vlády, tak občanské společnosti.

Nauséda zároveň uvedl, že pokud Bělorusko zprostředkování odmítne, mohly by následovat sankce ze strany jednotlivých států nebo Evropské unie.

Běloruskem již několik dnů zmítají protesty proti výsledkům nedělních prezidentských voleb, které opozice považuje za zfalšované. V hlasování podle volební komise opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, který porazil opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou.

Podle pozorovatelů se zásahy proti demonstrantům stupňují a jejich tvrdost v noci na dnešek ještě předčila brutalitu policistů z předchozích dvou večerů. V Brestu policie ostrou municí postřelila člověka.

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších přes 1000 zadržených a více než 50 zraněných.

Jednání běloruských úřadů odsoudilo mnoho představitelů zahraničních zemí. Běloruskem se na mimořádné schůzce mají zabývat také ministři zahraničí Evropské unie. Podle švédské ministryně Ann Lindeové se jednání uskuteční v pátek a hovořit by se mohlo i o sankcích vůči Lukašenkově režimu. Polsko v pondělí vyzvalo, aby se o povolební situaci v Bělorusku jednalo dokonce na úrovni premiérů a prezidentů zemí EU.

V Minsku pokračují protesty, policie prý zatkla koordinátory

V Bělorusku již třetí noc pokračovaly protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb, v nichž podle volební komise opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Zásahy speciálních policejních oddílů byly i v úterý večer a během noci brutální, jak dokumentují <a href="https://twitter.com/i/status/1293325819071418374">záběry</a> zveřejněné na sociálních sítích. V Brestu policie ostrou municí postřelila člověka, podle úřadů šlo o nutnou obranu. Státní agentura Belta napsala, že v Minsku byli zatčeni koordinátoři protestů.

Mluvčí ministerstva vnitra Volha Čamadanová podle serveru tut.by dnes sdělila, že v Brestu byl postřelen jeden člověk. Tvrdila, že policisty "napadla skupina agresivních občanů se železnými tyčemi". Výstřely do vzduchu je nezastavily, a proto další následovaly na ně. "Jeden z útočníků" byl při tom zraněn.

Agentura Belta ráno bez bližších podrobností informovala, že byl zadržen muž, který si v 16. patře minského hotelu Belarus pronajal pokoj, z něhož koordinoval akce. Řídil prý tři muže, kteří pak dávali pokyny stovkám dalších lidí, s nimiž byli spojení.

Od nedělních voleb vycházejí v Bělorusku do ulic tisíce demonstrantů nespokojených s Lukašenkovou vládou a odmítajících jeho zřejmě zmanipulované vítězství. Prezident ale dal jasně najevo, že je odhodlán udržet si úřad s nasazením "všech prostředků".

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších dalších více než 1000 zadržených. Podle ministerstva zdravotnictví do nemocnic sanitky rozvezly nových 51 zraněných civilistů. Zranění utrpělo i 14 policistů.

Mluvčí Čamadanová agentuře AFP řekla, že počet demonstrantů byl minulou noc nižší než dříve a rovněž tak počet měst, kde se konaly protesty. Později ministerstvo vnitra upřesnilo, že měst bylo 25. TASS s odvoláním na stejný zdroj napsal, že již bylo zahájeno 17 trestních stíhání kvůli napadení policistů. Škody způsobené během nepokojů v metropoli podle úřadů dosáhly půl milionu běloruských rublů (4,5 milionu korun).

Podle stále předběžných výsledků volby s účastí více než 80 procent voličů vyhrál Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů. Termín oznámení konečných úplných výsledků ale volební komise doposud nesdělila. Podle agentury TASS má lhůtu do 19. srpna.

Problémy s internetem trvaly v Bělorusku celou dnešní noc, podle serveru tut.by byl přístup částečně obnovený až ráno. Podle opozice jde o taktiku úřadů omezit možnost kontaktů mezi lidmi a tímto způsobem dosáhnout snížení počtu účastníků protestů.

Podle pozorovatelů zásahy proti demonstrantům se stupňují a jejich tvrdost v noci na dnešek ještě předčila brutalitu policistů z předchozích dvou večerů. Opět se objevily snímky zachycující mlácení protestujících obušky a jejich zatýkání.

Situací v Bělorusku se budou na mimořádné schůzce zabývat také ministři zahraničí Evropské unie. Podle švédské ministryně Ann Lindeové se jednání uskuteční v pátek a hovořit by se mohlo i o sankcích vůči Lukašenkově režimu. Polsko v pondělí vyzvalo, aby se o povolební situaci v Bělorusku jednalo dokonce na úrovni premiérů a prezidentů zemí EU.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď