V Lužicích po tornádu skončily likvidační i demoliční práce

foto Ilustrační foto - V Lužicích na Hodonínsku pokračovalo 3. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.

Podivín/Moravská Nová Ves (Břeclavsko) - V Lužicích na Hodonínsku končí likvidační práce po tornádu. Hasiči místo dnes předají obci. Ke konci se chýlí i práce v Hruškách na Břeclavsku, kde hasiči čekají na dokončení několika demolic. Předání obce očekávají během několika dní. Po jednání krizového štábu to dnes uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Ze 187 nařízených demolic v oblasti postižené před dvěma týdny tornádem hasiči strhli 26 domů, zbývá jim jich zhruba přes 40. Zbytek si zajišťují majitelé sami. Mladý muž v Moravské Nové Vsi spadl ze střechy, skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

"V Lužicích je hotovo, demoliční i likvidační práce včetně odvozu suti jsou hotové, dnes si to vedení obce se zástupci hasičů budou předávat," uvedl Grolich. Demoliční i likvidační práce finišují i v Hruškách, hasiči podle Pelikána v obci čekají ještě na dokončení několika demolic. Likvidační a demoliční práce stále pokračují v hodonínském Pánově, v Moravské Nové Vsi a v Mikulčicích.

Mění se výdej materiálu zdarma. V obcích dosud podle hejtmana fungovala výdejní místa živelně, nebylo zřetelné, kdo si bere co a zda toho tolik potřebuje. "Domluvili jsme se, že od zítřejšího dne (sobota) bude jedno centrální místo v Moravských naftových dolech," uvedl hejtman. Tam si budou moci zájemci materiál vyzvednout na základě potvrzení obce. Ve skladu bude pomáhat i armáda, která bude schopna lidem patřičný materiál i zavézt.

Mění se i systém skládkování. Odpad se bude z meziskládek zavážet už jen na skládky v Hruškách a v Hodoníně, skládku u Mikulčic hasiči uzavřeli. Podle Pelikána tam mají přístup už jen drobné náklady od tamních obyvatel.

Muž v Moravské Nové Vsi spadl ze střechy, skončil s těžkým zraněním v nemocnici

Mladý muž spadl v noci na dnešek v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku ze střechy, záchranáři ho převezli do nemocnice s podezřením na těžké zranění. ČTK to řekla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Obec je jednou z postižených tornádem, živel tam před dvěma týdny poničil desítky střech, na jejich obnově se pracuje.

Muž podle mluvčí spadl zhruba ze čtyřmetrové výšky. "Po příjezdu naší posádky byl pacient při vědomí. Dali jsme mu kyslík, léky tišící bolest, zafixovali jsme jej a s podezřením na těžké zranění jsme jej převezli k další péči do břeclavské nemocnice," uvedla Bothová.

Zdravotníci opakovaně apelují na všechny, kdo v zóně tornáda pracují, aby používali vhodný oděv a pevnou obuv. Úrazy se zabývají denně. V posledních dnech komplikovalo práci na střechách i teplé počasí. Záchranáři, kteří v oblasti působí, se tak zabývali i kolapsy z horka, úpaly či úžehy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď