V Lovosicích, Vodňanech či Přerově, kde má firmy Agrofert, uspěl v 1. kole Babiš

foto Hlavní vjezd do závodu společnosti Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert ve Vodňanech na Strakonicku (na snímku z 21. července 2020).

Praha - V některých městech a obcích, kde sídlí velké závody holdingu Agrofert, byl prezidentský kandidát a někdejší majitel společnosti Andrej Babiš (ANO) v prvním kole volby úspěšnější než jeho soupeř v nadcházejícím rozhodujícím klání, generál ve výslužbě Petr Pavel. Týká se to například severočeských Lovosic, Kostelce na Vysočině, jihočeských Vodňan, na Moravě Přerova nebo Napajedel. Někteří místní v tom vidí spojitost, podle jiných je důležitější celková sociální, ekonomická a politická situace v regionu. Například v Pardubicích či Libereckém kraji měl větší podporu Pavel, přestože i tam má Agrofert své podniky. Oba muži se o prezidentský úřad utkají tento pátek a sobotu.

Agrofert patří k největším tuzemským firmám a je také jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v Česku. Do února 2017 vlastnil koncern někdejší ministr financí a bývalý premiér Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Babiš ovládl v prvním kole prezidentských voleb všech sedm okresů Ústeckého kraje. Na Lounsku a Mostecku získal přes 50 procent hlasů. Rozdíl mezi ziskem jeho a Pavla byl menší na Ústecku a Litoměřicku, kde sídlí Lovochemie ze skupiny Agrofert, Babiš má poslaneckou kancelář a Pavel trvalé bydliště. S občany se ve své poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem setkával Babiš pravidelně v pondělí, a to až do startu prezidentské kampaně, řekl ČTK mluvčí ANO Martin Vodička. V Roudnici skončil nicméně Babiš v prvním kole voleb druhý se ziskem 31,73 procenta hlasů, zvítězil Pavel se 46,30 procenta. Pavel jasně vyhrál také v malé obci Černouček, kde má trvalé bydliště. Hlas mu tam dalo 81,61 procenta voličů, Babišovi 12,55 procenta.

Naopak v Lovosicích, kde pracuje řada lidí v továrně na výrobu hnojiv v Lovochemii, vyhrál Babiš. Volilo ho 47,75 procenta voličů, Pavel obdržel 28,51 procenta hlasů.

V Kostelci u Jihlavy, kde je velký závod Kosteleckých uzenin, vyhrál první kolo také Babiš. Dostal 220 hlasů, tedy 50,22 procenta. Pavla v Kostelci volilo 114 lidí, s 26,02 procenta skončil druhý. V obci tvoří zastupitelstvo jen nestraníci. Podle zkušenosti lidí v Kostelci má i na jiné volby vliv to, že Kostelecké uzeniny zaměstnávají řadu obyvatel. Například volby do Sněmovny tam v říjnu 2021 vyhrálo ANO.

Babiš vyhrál v prvním kole prezidentských voleb i ve Vodňanech na Strakonicku, kde je závod firmy Vodňanská drůbež. Získal tam 37,22 procenta hlasů, zatímco Pavel 28,81 procenta hlasů. Starosta Vodňan Martin Macháč (ANO) ale spojitost s firemní továrnou ve výsledku nespatřuje. "Drůbežárna v tom mohla nějaké procento udělat, ale spíš to bude tím, že jsme menším městem a máme trošku víc důchodců. V létě tady byl pan Babiš, jak jel po republice, a přišlo se na něj podívat dost lidí," řekl starosta, který ve druhém kole voleb dá hlas Babišovi.

Silnou podporu má Babiš rovněž v Přerově, kde sídlí chemička Precheza. Má více než 600 pracovníků a patří mezi největší zaměstnavatele ve městě. V prvním kole tam dalo expremiérovi hlas 43,61 procenta voličů, zatímco Pavel získal 27,92 procenta. Babišovo ANO mělo silnou voličskou základnu v Přerově i v komunálních volbách - hnutí je ve vedení města již druhé volební období, jeho současným primátorem je Petr Vrána, někdejší obchodní manažer Prechezy.

Také ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde je chemička Deza, je ANO tradičně silné. Ve městě je třetím volebním obdobím starostou Robert Stržínek (ANO), který je také poslancem. Stržínek ČTK řekl, že bývalého premiéra podpořil v prvním kole a bude ho volit i v kole druhém. Předminulý víkend ve městě zvítězil Babiš, získal tam skoro 35 procent hlasů, odstup od Pavla ale nebyl velký - bývalý vysoký představitel české armády a NATO měl 32 procent.

Vyšší volební zisk měl Babiš v Napajedlech na Zlínsku, kde působí společnost Fatra, jeden z největších zpracovatelů plastů v zemi. Ve městě se zhruba 6000 voliči získal bývalý premiér 40,28 procenta hlasů. Pro Pavla tam bylo 29,11 procenta voličů.

Mezi odboráři pardubické chemičky Synthesia nejsou prezidentské volby aktuálně diskusním tématem. Podle odborové předačky Romany Kohoutkové dost lidí z jejího pracovního okruhu volilo v prvním kole Danuše Nerudovou, ale mluvila i s příznivci Petra Pavla a Andreje Babiše. Jaká je nálada mezi pracovníky ve druhém kole, není podle ní jednoznačné či převažující pro jednoho z finalistů prezidentské volby. V Pardubicích vyhrál v prvním kole Pavel se ziskem 40 procent hlasů, druhého Babiše v krajském městě podpořilo 31 procent voličů.

Také v Rovensku pod Troskami v Libereckém kraji, kde sídlí společnost Lipra Pork ze skupiny Agrofert specializující se na chov a zpracování vepřového dobytka, v prvním kole zvítězil s náskokem Pavel. Dostal 39,43 procenta hlasů, pro Babiše hlasovalo ve městě s 1300 obyvateli 29,40 procenta zapsaných voličů.

Agrofert vznikl před 30 lety, je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu. Skupina v současnosti sdružuje kolem 250 firem z chemie, potravinářství, zemědělství, pozemní techniky, dopravy a technologií, lesnictví a dřevařství, obnovitelných zdrojů a médií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď