V Londýně začaly oslavy 70 let vlády britské královny Alžběty II.

foto Britská královna Alžběta II., princ Charles (vlevo), princ Louis a vévodkyně Kate na balkóně Buckinghamského paláce v Londýně 2. června 2022, kdy začaly oslavy 70. výročí Alžbětiny vlády, 2. června 2022.

Londýn - Slavnostní vojenský průvod dnes v centru Londýna zahájil oslavy 70. výročí vlády britské královny Alžběty II. Akce se v londýnské vládní čtvrti Whitehall před očima tisíců diváků zúčastnilo asi 1400 vojáků, 400 hudebníků a 240 koní. Až do neděle vyhlásila britská vláda státní svátek a konat se budou tisíce nejrůznějších akcí. Samotná panovnice pozdravila vojáky a poddané z balkonu Buckinghamského paláce. Ten však dnes večer oznámil, že páteční slavnostní mše díkuvzdání v katedrále sv. Pavla se 96letá královna, kterou v poslední době sužovaly zdravotní neduhy, nezúčastní. Během dnešní přehlídky se údajně potýkala s menšími obtížemi. Dnešní slavnosti světel kolem 21:45 (22:45 SELČ) však ještě bude přihlížet na hradě Windsor.

"Děkuji všem, kdo svolávají komunity, rodiny, sousedy a přátele, aby oslavili mé platinové jubileum," napsala královna v prohlášení k národu. "Dobrá vůle, která je mi prokazována, mne nadále inspiruje. Doufám, že následující dny budou příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad tím, čeho jsme dosáhli v uplynulých 70 letech, zatímco hledíme do budoucnosti s důvěrou a nadšením," dodala.

Vojenská slavnost, anglicky pojmenovaná Trooping the Colour, se už od roku 1748 koná u příležitosti narozenin panovníků Spojeného království či při výročí jejich vlády.

Dnešního průvodu se zúčastnili příslušníci Irské gardy, prvního praporu britské armády a královské gardy za doprovodu jízdy a stovek armádních muzikantů. Asi 7000 lidí si na místě koupilo vstupenky a dalších 7000 příslušníků armády a britských legií dostalo pozvání.

Po zhruba dvou a půl hodině průvod zakončil přelet 70 historických i moderních letadel královského letectva v různých formacích, zatímco Alžběta II. s některými členy své rodiny stanula na balkóně Buckinghamského paláce.

Příslušníky armády, letce i přihlížející Brity z balkónu kromě královny zdravilo 17 členů královské rodiny, včetně Alžbětina syna a nástupce trůnu prince Charlese s manželkou Camillou, prince Williama s manželkou Catherine a dětmi a princezny Anny.

Pozornost na sebe upoutaly zejména pravnuci královny, děti Williama a Kate. Za slunečného počasí sledovaly desetitisíce lidí, jak osmiletý princ George, sedmiletá princezna Charlotte a čtyřletý princ Louis přejíždějí v otevřeném kočáře z paláce k dějišti jezdecké přehlídky. Na balkóně Buckinghamského paláce pak princ Louis, oděný v námořnické uniformě, rozesmál svou matku i spousty přihlížejících svými grimasami a zejména pak tím, jak si při přeletu 70 stíhaček a vrtulníků Královského letectva zacpal uši a otevřel dokořán ústa. I jeho prababička to vzala s humorem: s úsměvem se k Louisovi naklonila a něco mu říkala.

První den čtyřdenních oslav se však neobešel bez méně příjemných momentů. Několik jedinců se ráno, ještě před samotnou přehlídkou Trooping the Colour pokusilo narušit procesí vojáků. Londýnská policie později podle BBC potvrdila, že bylo zatčeno 12 lidí. Skupina Animal Rebellion, která se zasazuje o práva zvířat a hlásá veganství v zájmu ochrany klimatu, přiznala, že do incidentu, při němž se nejméně tři muži vrhli na zem před vojenskou kapelu, bylo zapojeno 25 jejích stoupenců. Organizace uvedla, že reaguje na "nečinnost koruny vůči klimatické krizi a její pokračující podporu masa, rybolovu a mlékárenství".

Na počest královnina výročí večer ve Spojeném království a celém Společenství (Commonwealthu) vzplane přes 3500 signálních ohňů za zpěvu sborů, které budou zpívat novou Píseň pro Společenství (Song for the Commonwealth).

Následovat budou v pátek, v sobotu a v neděli tisíce kulturních a náboženských akcí, například bohoslužba v londýnské katedrále svatého Pavla ke vzdání díků za Alžbětinu vládu nebo vystoupení hvězdných hudebních interpretů a kapel jako skupiny Queen, Eda Sheerana nebo Alicie Keys.

Jisté je, že akcí spojených s platinovým jubileem se kromě královny nezúčastní ani její druhý nejstarší syn, princ Andrew, a to nejen kvůli skandálu kolem zneužívání nezletilých dívek z okruhu zesnulého amerického multimilionáře Jeffreyho Epsteina. Buckinghamský palác podle agentury Reuters oznámil, že má pozitivní test na covid-19 a nezúčastní se ani páteční bohoslužby.

K 70 letům vlády britské královně poslal gratulace například francouzský prezident Emmanuel Macron, který panovnici daroval "jednoho z nejkrásnějších koní" ze stáje republikánské gardy, píše agentura AFP. Sedmiletý šedě osrstěný hřebec nese jméno Fabuleu de Maucour a podle Elysejského paláce je "reprezentantem tradic francouzské kavalerie".

Hlava katolické církve, papež František, ve svých "srdečných gratulacích" Alžbětu II. ujistil o svých modlitbách za to, aby "všemohoucí Bůh požehnal blahobytem, mírem a jednotou" ji, královskou rodinu i celý národ.

Gratulovali také americký prezident Joe Biden s manželkou Jill. "Jménem Spojených států gratulujeme královně Alžbětě II. k bezprecedentním 70 rokům služby Spojenému království a Společenství a děkujeme vám za vaše přátelství vůči americkému lidu," uvedli Bidenovi ve zdravici. Vřelý pozdrav zaslal rovněž exprezident Barack Obama. "Váš život je darem, nikoli jen pro Spojené království, ale pro svět," napsal mimo jiné Obama.

Gratulaci poslal do Londýna mezi jinými také český prezident Miloš Zeman. "V dnešním uspěchaném světě plném neustálých změn představuje oslava Vašeho platinového jubilea tolik potřebnou stabilitu a připomenutí si společné historie," napsal v dopise královně. Zeman dodal, že na svoji návštěvu Buckinghamského paláce v roce 2017 vzpomíná jako na "jeden z nejsilnějších okamžiků" svého prezidentského mandátu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď