Zájem o Zahradu Čech předčil očekávání, přišlo na 60.000 lidí

foto Lidé si prohlížejí 10. září 2021 výstavu ovoce a zeleniny na výstavišti v Litoměřicích, kde začal 45. ročník veletrhu pro pěstitele, zahrádkáře a kutily Zahrada Čech.

Litoměřice - Veletrh Zahrada Čech v Litoměřicích dnes po šesti dnech končí. S tradiční podzimní akcí pro kutily a zahrádkáře jsou spokojeni pořadatelé i vystavovatelé, někteří prodali veškeré zboží. Zájem byl o sazenice, stromky, česnek i koření či pálenku. Návštěvníků přišlo na 60.000. V letech před pandemií bývalo na Zahradě Čech kolem 80.000 zájemců, loňská návštěvnost ale kvůli koronaviru spadla na 45.000. Veletrh je první letošní akcí na litoměřickém výstavišti, v loňském roce byla Zahrada Čech jedinou uspořádanou výstavou.

Fronty se před areálem tvořily zejména v prvních třech dnech výstavy, kdy lidé čekali v dlouhých kolonách před Litoměřicemi. Dnes už bylo v areálu volněji. Prodejci nabízeli slevy, aby zboží nevezli zpět. "Víkend jsme tak plný nečekali. Věřili jsme tomu, že se vrátí návštěvnost předchozích let, ale ne až v tak význačné míře. Návštěvnost předčila očekávání, troufnu si říci, že bychom dnes mohli dosáhnout hranice 60.000 osob," řekla ČTK Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení (MKZ), které akci pořádají.

Zájem o prodej na výstavišti byl velký, zaplnil se celý areál o rozloze 6,5 hektaru. "Vystavovatelé musí být spokojeni. Dnes mi řada z nich říkala, že má téměř vyprodáno," uvedla Mokrá. Její slova potvrdili prodejci osloveni ČTK. "Pro mě byla Zahrada Čech velice úspěšná, chodilo hodně lidí a nakupovali," řekl ČTK Petr od Všetat, jenž nabízel květiny. "Na druhou stranu to nevynahradí ztráty při covidu, kdy jsme jarní zboží jako macešky museli loni i letos vyhodit. Zrušily se trhy, nebylo kde prodávat. Kdybych neměl manželku, která mě živí, dávno bych s tím skončil," dodal prodejce, který na veletrh jezdí přes 20 let.

Tradičně si mohli návštěvníci vybrat z nejrůznějších potřeb pro zahrádkáře, sazenic, stromků. "Víkend byl velmi příjemný, bylo dost lidí," řekl prodejce zahradnictví Baďurovi ze Vsetína. "I nás covid zasáhl. Mohli jsme mít sice pak už otevřeno, ale lidí chodilo málo, měli strach," uvedl. Zatímco do rostlin zasahují trendy, v ovocnářství se neprojevují. Zájem je vždy o starší, léty prověřené odrůdy.

Dost bylo na výstavišti stánků s česnekem, bylinkami i podzimními výpěstky. Kromě českých prodejců tu byli obchodníci a zahradníci z Polska, Slovenska a Německa. Zboží oproti loňsku vesměs zdražilo. "Dražší jsou substráty, ale třeba i květináče, museli jsme trochu jít s cenami nahoru," uvedl prodejce skalniček.

Loni návštěvnost poznamenala pandemie, přišlo asi 45.000 lidí, o 50 procent méně než rok předtím. Turisty očekávají Litoměřice i o víkendu. Po podzimním veletrhu bude v sobotu vinobraní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď