V Libereckém a Středočeském kraji vyhlášena smogová situace

foto Sálající slunce, vedra - ilustrační foto.

Liberec/Kladno - V Libereckém kraji vyhlásili v podvečer meteorologové smogovou situaci. Důvodem je vysoká koncentrace přízemního ozonu v ovzduší. Zejména děti a starší lidé by se měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už odpoledne vyhlásili meteorologové smogovou situaci kvůli přízemnímu ozonu v sousedním Ústeckém kraji a později také ve středních Čechách.

Podle meteorologů byla na měřicí stanici Souš v Jizerských horách překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Meteorologové očekávají pokles koncentrací až s přechodem studené fronty a nočním ochlazením. Těsně pod prahovou hodnotou byly dnes odpoledne koncentrace přízemního ozonu i na stanicích v Liberci a Frýdlantu, tam už ale klesají.

"Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti," uvedl ČHMÚ.

Ve Středočeském kraji čekají pokles ozonu až s ochlazením v noci. Děti, starší lidé a pacienti s chronickými dýchacími problémy by se měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už odpoledne ústav vyhlásil smogovou situaci v Ústeckém kraji a vpodvečer i v kraji Libereckém.

Na mladoboleslavské měřicí stanici byla překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Pokles koncentrace přízemního ozonu pod prahovou hodnotu předpokládají meteorologové nejpozději dnes ve 23:00.

"Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se zítra (ve čtvrtek) nepředpokládá," informoval ČHMÚ.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď