V Lanžhotě budou škody po tornádu v milionech

foto Bouřka poškodila 13. června 2022 v Lanžhotě na Břeclavsku několik ulic. Podle meteorologů je možné, že se tam prohnalo malé tornádo. Lidé natočili větrný vír. Snímek ze 14. června 2022.

Lanžhot (Břeclavsko) - Škody v milionech korun budou v Lanžhotě na Břeclavsku, kde v pondělí večer zasáhlo malé tornádo asi 30 domů. ČTK to dnes řekl starosta Ladislav Straka. Podle něj se ale přesná výše škod stanoví až po opravách s ohledem na rostoucí ceny stavebních materiálů. Radnice sbírá informace o škodách a zjišťuje, zda mají lidé pojištění. Materiál zasaženým domácnostem nabízejí i okolní obce a firmy.

Malé tornádo o rychlosti zhruba 150 kilometrů za hodinu zasáhlo obec v pondělí večer. Způsobilo škody na domech a na zeleni, nikdo se nezranil. Příští týden uplyne rok od doby, kdy Břeclavsko a Hodonínsko zasáhlo tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu, které si vyžádalo šest životů a poškodilo 1200 domů.

"Nechali jsme lidem den a půl na to, aby si vše zabezpečili. Naši pracovníci obcházejí jednotlivé domácnosti a sbírají data o rozsahu škod. Zjišťují, jestli mají lidé uzavřenou pojistku. Zatím máme asi polovinu zasažených domácností a pokračujeme dál," uvedl Straka.

Podle něj se pak bude celá situace vyhodnocovat. "Máme i program na pomoc. Pokud se někdo ocitne mimo pojistku a nebude mít peníze, budeme uvažovat o vyhlášení sbírky," poznamenal starosta. Škody podle něj půjdou do milionů. "Přesné částky ale budeme moct říct asi až na základě účtů firem. V dnešní době je nedostatek stavebního materiálu, vše se zdražilo, takže nikdo nedokáže říct, kolik budou stát opravy. I řemeslníci měli v hlavě nějaké ceny, které už nyní neplatí," uvedl Straka.

Se situací se snaží lidem pomoct radnice i okolí. "Ozvali se nám starostové z okolních obcí, jestli nepotřebujeme pomoct. Z loňska jim zbyly nějaké menší zásoby stavebního materiálu jako latě nebo různé druhy střešních tašek. Hodí se to, když někdo nemusí měnit celou střechu. Nabízejí nám pomoc i firmy a pokrývači," dodal starosta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď