V Kyrgyzstánu soutěží kočovníci, zájem diváků je prý obrovský

foto Celosvětové hry nomádů v Kyrgyzstánu.

Biškek - Už třetí celosvětové hry nomádů pořádá v těchto dnech středoasijský Kyrgyzstán v odlehlé soutěsce Kyrčyn severně od jezera Issyk Kul. Soutěž kočovníků, zařazená na seznam světového dědictví UNESCO, přilákala letos sportovce z 80 zemí. Zájem diváků je takový, že málem vyvolal diplomatický incident mezi pořadatelskou zemí a Tureckem.

Celosvětové hry nomádů v Kyrgyzstánu. Podle kyrgyzských úřadů je cílem akce uchovat tradice nomádských kmenů, které v minulosti kočovaly na severu země a jejichž životní styl moderní doba radikálně mění. Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov prohlásil, že soutěž má "obnovit duchovní energii" Kyrgyzů a přispět k zachování míru a porozumění mezi národy.

K nejsledovanějším disciplínám podle agentury AP patří zápas muže proti muži z koňského hřbetu nebo takzvané buzkaši, tedy souboj jezdců na koních o trofej v podobě bezhlavého kozla.

Celosvětové hry nomádů v Kyrgyzstánu. Zájem místních lidí je podle ruské agentury TASS obrovský. Do soutěsky se tlačilo tolik lidí, že dav zablokoval kolonu vozidel, v níž se na místo pokoušela dostat manželka tureckého prezidenta Emine Erdoganová. Její muž Recep Tayyip Erdogan se v Kyrgyzstánu zúčastnil oficiálního zahájení soutěže a zapojil se i do jednání Rady spolupráce turkojazyčných států.

Šéf kyrgyzské bezpečnostní rady Damir Sanynbajev se dnes za incident s tureckou první dámou omluvil a slíbil, že kyrgyzskou ochranku za liknavost tvrdě potrestá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď