V Krkonoších mají systém, který ušetří vodu při zasněžování

foto Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec letos v zimě nasadí technologii, jenž umožní šetrnější hospodaření s vodou při zasněžování a efektivnější úpravu sjezdovek. Na snímku z 10. října 2018 Jan Kosek ukazuje technologii systému Snowsat.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec letos v zimě nasadí technologii, která umožní šetrnější hospodaření s vodou při zasněžování a efektivnější úpravu sjezdovek. Novinářům to řekli zástupci SkiResortu, který provozuje střediska Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl a Svoboda nad Úpou s celkem 44 kilometry sjezdovek. Zástupci skiResortu uvedli, že v ČR půjde o první použití této technologie.

"Předpokládáme, že díky tomu by úspory měly být okolo 15 procent, jak směrem ke spotřebě vody, elektrické energie, tak i nafty. Takže se bavíme o úsporách v řádech milionů korun," řekl ředitel SkiResortu Petr Hynek.

SkiResort bude tuto zimu využívat technologii Snowsat v areálu v Peci pod Sněžkou. Ještě než napadne sníh, musí pracovníci resortu naskenovat povrch sjezdovek a data převést do digitální mapy. Součástí systému jsou přijímače GPS signálů, které budou umístěné v rolbách, a základní pevná stanice systému na vyvýšeném místě v samotném areálu. Snowsat potom bude moci změřit výšku sněhu tak, že porovná pozici rolby na sněhu s modelem sjezdovky bez sněhu.

Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec, který provozuje střediska Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl a Svoboda nad Úpou s celkem 44 kilometry sjezdovek, letos v zimě nasadí technologii, jenž umožní šetrnější hospodaření s vodou při zasněžování a efektivnější úpravu sjezdovek. Systém Snowsat díky informacím z roleb dokáže monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích. Ta se pak promítne do mapy s přesností na +/- 3 centimetry. Na snímku z 10. října 2018 ukázka přístroje systému Snowsat pro rolby. "Systém Snowsat vychází z dat vysílaných družicí i systému GPS. Díky informacím z roleb dokáže monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích. Ta se pak promítne do mapy s přesností na plus minus tři centimetry. Dříve jsme takové informace o výšce sněhu po celé ploše sjezdovek neměli. Bylo nutné ji odhadnout a na jižních svazích se předzásobit i na jarní měsíce," uvedl Hynek.

Podle něj budou mít provozovatelé přesné informace o tom, kam sníh nahrnout, odkud ho brát, případně, kde již nezasněžovat. "Technologie umožní zasněžovat optimálněji a efektivněji, což v důsledku znamená šetrnější hospodaření s vodou," dodal Hynek.

Technologie Snowsat se v zahraničí používá od roku 2010, v současnosti ve zhruba 30 lyžařských areálech po celém světě.

Letos před zimní sezonou investoval SkiResort do zlepšení služeb či technického vybavení přibližně 25 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď