V Králíkách se bojovalo o severní Moravu, přišlo 25.000 lidí

foto Ukázka na vojensko-historické akci Cihelna v Králíkách na Orlickoústecku představila 17. srpna 2019 těžké osvobozovací boje na Ostravsku na jaře roku 1945.

Králíky (Orlickoústecko) - Kolem 25.000 lidí přišlo a v pátek podle odhadů pořadatelů na vojensko-historickou akci Cihelna u Králík na Orlickoústecku. Letošní 22. ročník akce s dnešními hlavními bitevními ukázkami nesl název Svoboda přichází přes Slezsko a byl inspirován osvobozováním Ostravska Rudou armádou na jaře roku 1945. ČTK to řekl organizátor akce Martin Ráboň. Cihelna je největší akcí svého druhu v Pardubickém kraji.

V bitevní scéně, která byla na pořadu dnes dopoledne i odpoledne a v pátek jako generální zkouška, se představilo přes 40 kusů historické vojenské techniky, originálů i replik. Na bojišti plném kouře a detonací vystoupilo přes 350 dobově uniformovaných a vyzbrojených herců z řad klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek.

"V akci bylo například pět tanků T34, dva tanky Panther a jeden stíhač tanků Marder. Na poměry ČR to bylo nevídané množství," řekl Ráboň. Diváky k úžasu přiváděli nízkými průlety nad bojištěm piloti dvou replik letounů JAK 3. Vojáci bojovali v zákopech i muž proti muži, na bojišti krátce hořel i jeden z tanků.

Boje na přístupech k průmyslové oblasti Ostravska byly podle Ráboně na jaře 1945 velmi urputné. "Bránící se německá armáda využívala k obraně rozvodněných vodních toků, hustě zastavěné prostory i objekty původního československého opevnění," uvedl Ráboň. Právě v kulise československých předválečných pevností u Králík se akce Cihelna koná.

Významné zastoupení na akci měla i Armáda ČR, která ukázala kolem 90 kusů techniky. Předvedla například modernizovaný tank T72, bojové vozidlo Pandur či obrněná vozidla Iveco a Dingo. V dnešním celodenním programu se kromě armády představili i jednotky policie, hasičů, Celní správy nebo Vězeňské služby. Celkový počet vystupujících a lidí zajišťujících ukázky a pořádání Cihelny Ráboň odhadl na 800.

Akce končí neděli 18. srpna, kdy se návštěvníci králického pevnostního pásma mohou ještě vydat na speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka. Připravena bude i zvláštní autobusová linka ke vchodovému srubu tvrze Bouda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. ledna 2020

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď