Na hosty filmového festivalu čekaly stovky lidí, méně než obvykle

foto V Karlových Varech začal 56. ročník mezinárodního filmového festivalu, 1. července 2022. Na snímku herečka Jiřina Bohdalová (druhá zleva) s vnuky.

Karlovy Vary - Na zahájení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary čekaly odpoledne u červeného koberce hotelu Thermal stovky lidí. Na první pohled jich bylo méně než v minulých letech. Důvodem bylo jednak to, že bylo chladné počasí, ale i to, že na zahajovací ceremoniál nebyla ohlášená žádná z hlavních hvězd letošního ročníku.

Přesto filmoví nadšenci a fanoušci festivalu potleskem a ovacemi přivítali hosty ceremoniálu v čele s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou s chotí, herečky Jiřinu Bohdalovou, Hanu Vagnerovou, Alenu Mihulovou či herce a muzikanta Jiřího Macháčka. Ten s kapelou Mig 21 a s Orchestrem Národního divadla v projektu SymfoMIG vystoupí dnes večer na tradičním úvodním koncertu přístupném veřejnosti.

Koncert začne po úvodním filmu letošního festivalu, kterým je snímek Superhrdinové režiséra Paola Genovese z loňského roku. Romantický film roztáčí vztahový kolotoč radostí a strachů dvojice, kterou dala dohromady náhoda. Vypráví o kreslířce komiksů a teoretickém fyzikovi, film skládá historii vztahu ze dvou dějových linek: vztah na začátku versus deset let vzdálená současnost.

Červený koberec před centrem festivalu, tedy hotelem Thermal, zažil loni nápor, když v druhé polovině akce přijela hlavní hvězda minulého ročníku, americký herec Johnny Depp. Na něj čekaly davy žen všech věkových kategorií.

V Karlových Varech už od dopoledne občas pršelo a proti čtvrtku se ochladilo asi o deset stupňů Celsia. Déšť přitom hrozil i během odpoledne.

Menšímu zájmu filmových fanoušků o příjezdy hostů festivalu odpovídal i provoz v centru lázeňského města. Zatímco jindy jsou v první den festivalu beznadějně obsazena všechna parkoviště v okolí centra, letos nebyl problém ani před 17:00 zaparkovat.

Karlovarský festival při zahajovacím ceremoniálu vzdal hold Evě Zaoralové

Večer začal 56. ročník karlovarského festivalu slavnostním ceremoniálem ve Velkém sále hotelu Thermal s tradiční choreografií připravenou týmem bratří Cabanů. Jeho hlavní hvězdy se očekávají až později během přehlídky, dnešní večer tak zčásti patřil bývalé dlouholeté programové ředitelce festivalu Evě Zaoralové, která letos zemřela.

Po přivítání publika a oficiálním zahájení festivalu jeho prezidentem Bartoškou viděli diváci krátký sestřih z mnoha okamžiků, při nichž od poloviny 90. let stála s Bartoškou v čele festivalu. Po jeho zhlédnutí celý sál poděkoval Zaoralové za její práci potleskem vstoje. Na konci sestřihu bylo pod titulkem 28 let spolu napsáno: Nikdy nezapomene, Barťák, jak se prezidentovi festivalu přezdívá.

Poté, co v covidové době nevznikly nové znělky festivalu, které k němu neodmyslitelně patří a v nichž vystupují a někdy samy sebe i trochu shazují i ty největší filmové hvězdy, letos diváci viděli novou a s trochu prodlouženou délkou. Vystupuje v ní Iva Janžurová v roli sama sebe, kterak přijde na policii a hlásí krádež ceny z festivalu. Policista se jí ptá na její cenu, zda má od sošky účtenku. Janžurová po telefonu zjistí od Bartošky, že cena je "nevyčíslitelná". Policista se s tím zdánlivě neumí vypořádat, napíše "třeba tisíc korun". Janžurová zahlédne na poličce sošku snad pohraničníka se psem, s níž z úřadovny jakoby smířená odejde. Policista poté vytáhne z tašky ukradenou sošku a položí ji na místo předchozí plastiky.

Evu Zaoralovou připomene letošní ročník festivalu i výstavou a uvedením filmu, který milovala a který pro ni měl zásadní význam, tedy Silnice Federica Felliniho.

Zaoralová zemřela v březnu ve věku 89 let. Jako publicistka se zaměřovala hlavně na francouzský a italský film. Zároveň ale měla těžko srovnatelný přehled o světové kinematografii. Za svou práci byla vyznamenána Medailí za zásluhy i francouzským Řádem rytířky umění a literatury, na MFF v Cannes získala plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost. Cenou za umělecký přínos na ni pamatoval před lety i karlovarský filmový festival a v roce 2017 získala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Po zahajovacím ceremoniálu viděli hosté úvodní snímek letošního festivalu, film Superhrdinové režiséra Paola Genovese z loňského roku. Romantický film roztáčí vztahový kolotoč radostí a strachů dvojice, kterou dala dohromady náhoda. Vypráví o kreslířce komiksů a teoretickém fyzikovi, film skládá historii vztahu ze dvou dějových linek: vztah na začátku versus deset let vzdálená současnost. Režisér nepřijel, poslal ale videopozdrav, ve kterém divákům vysvětlil, že mu účast znemožnila práce na novém filmu, a zůstal v Římě.

Genovese má za sebou několik filmů, například snímek Naprostí cizinci z roku 2016, který se dočkal divadelních adaptací i filmových remaků. Jde o komorní příběh, v němž si skupina dlouholetých přátel zpestří společnou večeři návrhem, že všichni dají na stůl své telefony a každý příchozí hovor, zprávu či fotografii budou sdílet společně. Brzy se však ze zdánlivě nevinné hry, která měla pobavit, stane nečekané drama.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostane v závěru letošního festivalu australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush, držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a tři dalších oscarových nominací. Cenu prezidenta festivalu převezme americký herec a producent Benicio del Toro a český herec Boleslav Polívka. K dalším oznámeným hostům festivalu patří americký herec, scenárista a režisér Liev Schreiber, který se na festival vrací po 18 letech.

První desítky fanoušků využily levné ubytování na festivalu

První desítky lidí, kteří přijeli na letošní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, využily levného ubytování v hostelech nebo stanovém městečku. Největší nápor očekávají ubytovatelé dnes, kdy festival oficiálně začíná, řekli ČTK. Filmy se promítají už od dnešního rána.

Festival v Karlových Varech nabízí tradičně levné ubytování ve stanovém městečku v městském areálu koupaliště Rolava, levně se dá ubytovat také ve dvou hostelech v centru města. Ceny proti minulým letům ale mírně vzrostly, kromě jiného i kvůli vyššímu poplatku za ubytování, který jde do městské pokladny.

Stanové městečko na Rolavě otevřelo oficiálně své brány ve čtvrtek od 15:00. Fungovat bude do 10. července. "Zatím jsme měli asi 63 ubytovaných. Není to tedy nic moc, ale vždycky největší nápor je v pátek, v den zahájení festivalu. Uvidíme, jaký bude letos zájem," řekla dnes ráno ČTK Simona Vránová, ředitelka KV City Centrum, které provozuje areál na Rolavě.

Obecně zájem hlavně mladých lidí o ubytování ve stanech na festivalu v posledních letech klesá a lidé vyhledávají spíše ubytování v bytech nebo levnějších hotelech. Vloni, kdy se festival konal kvůli pandemii na konci srpna, se ve stanech ubytovalo méně lidí než v ročnících před pandemií. Bylo to ale i tím, že chyběli cizinci, kteří tvoří 20 až 30 procent ubytovaných. Za noc ve stanu zaplatí lidé v areálu Rolava letos celkem poplatek 150 korun, což je více než v minulých letech. I s poplatkem za ubytování pro město se dříve platilo 121 korun.

V hostelu, který je v budově Základní školy Dukelských hrdinů v Moskevské ulici stojí ubytování 250 korun na osobu a noc. "Ze čtvrtka na pátek se u nás už ubytovalo 24 lidí, na dnešek máme nahlášeno 90 lidí," řekl dnes ráno ČTK recepční hostelu. Velká část lidí přijíždí i bez předchozí registrace.

Nejblíže festivalovému dění je hostel na nábřeží Jana Palacha. Má místo pro 200 lidí, proto provozovatelé doporučují předchozí registraci. Dospělí zaplatí za noc 265 korun a ubytovací poplatek 35 korun, celkem tedy 300 korun. Slevu mají senioři a držitelé průkazu ZTP.

Ubytování v Karlových Varech je v době filmového festivalu těžko sehnatelné, hlavně za nižší ceny. I v penzionech nebo levnějších hotelech vyjde ubytování na 1000 korun na noc. V hotelech v centru je výrazně dráž.

Kromě mnoha inzerátů ale letos existuje i centrální festivalová stránka na facebooku Ubytování na MFF Karlovy Vary , kde se stále objevují inzeráty hlavně na pronájem bytů, ale další ubytování v době festivalu. Festival také nabízí neobsazenou kapacitu v rezervovaných hotelech v sekci Last Minute na svých webových stránkách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď