V JAR po uvolnění epidemických opatření přibývá útoků na nosorožce

foto Nosorožec v Krugerově národním parku na východě Jihoafrické republiky.

Pretoria - Po uvolnění restrikcí vyhlášených kvůli koronaviru začalo v Jihoafrické republice znovu přibývat útoků na nosorožce. Cestovní zákazy vyhlášené loni v březnu uchránily loni desítky nosorožců před pytláky, informovala agentura Reuters. V JAR žije asi 16.000 těchto savců.

Loni pytláci zabili 394 nosorožců, což bylo o 30 procent méně než předchozí rok a nejméně od roku 2011.

JAR ale začala cestovní opatření uvolňovat v listopadu. "Od listopadu až po letošek se tady, zejména v Krugerově národním parku, množí pytlácké útoky na nosorožce," řekla Jo Shawová ze sekce ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF), která se zabývá africkými nosorožci. Nesdělila sice, kolika zvířat se útoky týkají, ale řekla, že jich přibývá zřejmě kvůli snaze uspokojit "poptávku na mezinárodním trhu".

Zvířata ohrožují místní pytláci spojení s mezinárodními gangy, které rohy nosorožců vyvážejí zejména do Asie, kde je po nich velká poptávka. Používají krutou metodu: zvíře uspí, odřežou roh a nechají pak nosorožce vykrvácet.

Rezervace v JAR se potýkají s omezeným rozpočtem kvůli úbytku turistů, takže byly nucené snížit i počet strážců. V některých parcích se snaží pytláky předejít a roh odstranit, avšak ne celý, aby zvíře nevykrvácelo. V rezervaci Balule, která je součástí Krugerova parku, takto od roku 2019 postupovali u stovky zvířat.

Ačkoli v zemi žije 16.000 nosorožců, kromě pytláků je ohrožuje i sucho na severovýchodě země, kde se nachází Krugerův park. Za desítku let se tam počet zvířat snížil o více než dvě třetiny - roku 2008 tam žilo 11.800 nosorožců, roku 2019 kolem 3800.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď