V jaderné elektrárně Temelín začala plánovaná odstávka druhého bloku

foto Prohlídka reaktorového sálu druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín (na snímku z 2. srpna 2019).

Temelín (Českobudějovicko ) - V jaderné elektrárně Temelín začala plánovaná odstávka druhého bloku. Potrvá přibližně dva měsíce. Energetici zkontrolují bezpečnostní systémy, turbínu a vymění část palivových souborů. ČTK to řekl mluvčí temelínské jaderné elektrárny Marek Sviták.

"Provozní personál odpojil turbogenerátor od přenosové soustavy podle plánu ve 21:00. O víkendu bude technologie postupně chladnout, například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o 300 stupňů Celsia. Reaktor začneme otevírat po vychladnutí, tedy během pondělí," uvedl Sviták.

Energetici při odstávce vymění 48 z celkových 163 palivových souborů, zkontrolují například bezpečnostní divize, hlavní cirkulační čerpadlo nebo systém předepnutí ochranné budovy kolem reaktoru. Podrobnou kontrolu čeká i turbína.

Jde o pátou z letošních šesti odstávek jaderných bloků společnosti ČEZ. V minulém týdnu energetici připojili po dvouměsíční odstávce první blok Dukovan. Odstávky Temelína a Dukovan ČEZ koordinuje tak, aby jejich souběh byl minimální. "Je to důležité z hlediska přenosové soustavy i personálních kapacit dodavatelů, kteří většinou provádí stejné činnosti na obou elektrárnách. I v tomto případě navazuje začátek odstávky temelínské dvojky a konec odstávky dukovanské jedničky," řekl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Letos jde o závěrečnou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven od 7. dubna do 8. června. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,3 terawatthodin elektřiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď