V Izraeli začal proces s premiérem Netanjahuem

foto V Izraeli dnes začal proces s premiérem Benjaminem Netanjahuem (na snímku vpravo).

Jeruzalém - V Izraeli dnes začal proces s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Informoval o tom izraelský deník Haarec. Netanjahu je obviněn ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Premiér ve funkci v Izraeli před soudem ještě nestál. Netanjahuův právník soudům řekl, že potřebuje na prostudování materiálů dva až tři měsíce.

Premiérovi právníci požádali o několikaměsíční lhůtu na prostudování důkazového materiálu, zatímco žaloba žádala rychlé předvedení svědků.

Tříčlenný panel soudců oznámil, že žádosti obhájců i žalobců posoudí. Předsedkyně soudu Rivka Friedmanová-Feldmanová původně řekla, že soud dá oběma stranám vědět, kdy se bude konat další stání. Později soudní zdroje oznámily, že soud bude pokračovat 19. července s tím, že Netanjahuova osobní přítomnost nebude nutná.

Podle izraelských médií může soudní řízení trvat i tři roky, předvoláno je 333 svědků. Očekávalo se, že dnešní jednání bude krátké, obvinění měli pouze říci, zda bodům obžaloby porozuměli. K vině se vyjádřit nemuseli. Netanjahu řekl, že si přečetl obžalobu a rozumí všem jejím bodům.

Kromě Netanjahua se proces týká ještě tří dalších lidí - akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Elovičova obhájkyně soudcům řekla, že potřebuje více času na seznámení se s důkazy.

Netanjahuův právník prohlásil, že potřebuje na prostudování důkazů dva až tři měsíce, protože důkazový materiál proti premiérovi přišel se zpožděním a nebyl úplný. Žalobkyně Liat ben Ariová ale řekla, že obhajoba materiály dostala před rokem.

O proces je velký zájem a v soudní budově bylo pro novináře vyčleněno několik místností, v nichž bylo možné dění v soudní sledovat v televizi. Pro jednání samotné byla určena poměrně malá místnost číslo 317, do níž se vejde jenom asi 20 lidí. Netanjahu se odmítl po příchodu posadit, dokud budou přítomny kamery. Stejně jako soudci a právníci přišel s rouškou na obličeji.

Jeho příznivci i odpůrci na dnešek svolali do Jeruzaléma demonstrace, policie kvůli tomu povolala posily.

Netanjahuovi příznivci přišli před soudní budovu s voláním Benjamine Netanjahue, národ je s tebou. Jedna z účastnic nesla nápis Dreyfusův proces 2020 s odkazem na proces s francouzským důstojníkem Alfredem Dreyfusem odsouzeným v roce 1894 k doživotí za velezradu a později osvobozeným. Premiérovi odpůrci se na své akci dovolávali demokracie a vinili premiéra z korupce.

Netanjahu po příjezdu do soudní budovy v prohlášení před novináři řekl, že soud považuje za snahu svrhnout ho za každou cenu, a obvinění označil za směšná. Označil se za oběť spiknutí zosnovaného levicově orientovanými médii, policií, prokuraturou a soudci ve snaze ho svrhnout. Izraelská média připomenula, že totéž už Netanjahu řekl v minulosti několikrát, tentokrát ale za jeho zády stála řada ministrů jeho vlády a také členové jeho strany Likud.

"Cílem je svrhnout silného pravicového premiéra, a odstranit tak nacionalistický tábor, který tuto zemi vede mnoho let," sdělil Netanjahu. Obvinil policii a prokurátory, že se spikli a obvinění proti němu "ušili". Předložené důkazy jsou podle něj přehnané a "špinavé". Dožadoval se toho, aby bylo soudní řízení přenášeno živě v televizi.

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit v reakci prohlásil, že prokuratura "bude i nadále postupovat beze strachu, i s přihlédnutím k absurdnímu pokusu přisoudit bezpečnostním složkám nekalé úmysly - což by mělo být okamžitě odmítnuto".

Netanjahu nadále ujistil, že nehodlá kvůli procesu odstoupit. "Zatímco se média budou zabývat nesmysly, touto lživou kauzou, budu řídit Izrael a starat se o věci, na nichž vám záleží," řekl premiér.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď