V Itálii má být jeden z nejrychlejších superpočítačů světa

foto Superpočítač - ilustrační foto.

Brusel - V Itálii bude do konce roku 2021 spuštěn za pomoci peněz z EU jeden z nejrychlejších superpočítačů světa. Evropská komise dnes oznámila, že zakázku na projekt s názvem Leonardo a rozpočtem 120 milionů eur (3,3 miliardy Kč) získala francouzská firma Atos. Brzy by Leonarda měly doplnit také další podobné superpočítače v Bulharsku, Česku, Finsku, Lucembursku, Portugalsku, Slovinsku a Španělsku.

Leonardo se má nacházet v Boloni, v novém datovém centru organizace Cineca, což je neziskové konsorcium tvořené 69 italskými univerzitami, 21 národními institucemi a italskými ministerstvy pro univerzity a výzkum a vzdělávání. Z poloviny bude financován ministerstvem pro výzkum a z poloviny ho financuje EuroHPC - Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku tvořený Evropskou komisí, státy EU a soukromými společnostmi.

Výkon počítače bude bude 248 petaflopů, což znamená, že bude schopen vykonat 248 biliard početních výkonů za sekundu. Leonardo se tak zařadí mezi nejvýkonnější počítače světa. V červnu byl za nejvýkonnější počítač světa označen japonský Fugaku s výkonem 415 petaflopů. Cílem je vydláždit cestu k počítači s výkonem 1000 petaflopů, tedy jeden exaflop.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v září oznámila plánované investice osm miliard eur do nové generace superpočítačů v rámci programu digitální dekáda, který má posílit digitální suverenitu Evropy, uvedla agentura DPA.

V Česku má být v prvním čtvrtletí příštího roku spuštěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations VŠB-Technické univerzity Ostrava nejvýkonnější superpočítač v Česku. Nový stroj EURO_IT4I za 14,86 milionu eur bude zřejmě také jedním z deseti nejvýkonnějších v Evropě. V celém světě bude patřit do první padesátky nejsilnějších superpočítačů. Sloužit bude nejen akademické obci, ale také průmyslovým podnikům, sdělila minulý týden ČTK mluvčí IT4Innovations Zuzana Červenková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď