V Indii přibylo rekordních 386.452 nakažených, v Bombaji došly vakcíny

foto Vykládání zdravotnického materiálu na letišti v Dillí 30. dubna 2021. Pomoc koronavirem těžce postižené Indii zaslaly USA.

Dillí - Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem; za posledních 24 hodin přibylo 386.452 nakažených. Indická finanční metropole Bombaj kvůli nedostatku vakcín uzavřela na tři dny vakcinační centra, informovala dnes agentura Reuters.

Od začátku pandemie druhá nejlidnatější země světa eviduje 18,7 milionu nákaz koronavirem, což je nejvíce na světě po Spojených státech. V posledních dnech přibývá více než 350.000 nakažených. Země s 1,3 miliardy obyvatel ale provádí v přepočtu na obyvatele málo testů a podle zdravotnických expertů mohou být skutečné přírůstky nakažených pětkrát až desetkrát větší, píše agentura Reuters.

Poradní vědecká skupina indické vlády spočítala, že nárůst případů by měl vrcholit mezi 3. a 5. květnem, což je o několik dní dříve, než se předpokládalo dosud. "Věříme, že počty nákaz celostátně dosáhnou vrcholu příští týden," citovala agentura Reuters šéfa vědecké skupiny jménem Vidjasagar. Jeho tým na začátku dubna vládě tvrdil, že křivka nových případů bude vrcholit kolem 5. až 10. května.

První vlna epidemie v Indii vyvrcholila v polovině loňského září, kdy země hlásila denně zhruba 98.000 případů, dnes jich má každý den víc než trojnásobek. Vědecká skupina se domnívá, že skutečný počet může být ještě až 50krát vyšší, neboť mnoho lidí se nakazí, ale nevykazuje žádné symptomy.

Indický premiér Naréndra Módí oznámil, že od 1. května se mohou k očkování proti nemoci covid-19 registrovat všichni dospělí Indové. Země se ale potýká s nedostatkem vakcín, přestože sama patří k jejich největším výrobcům. Potřebné dvě dávky očkování dostalo zatím jen 1,5 procenta Indů, téměř deset procent dostalo dávku jednu. Jihoindický stát Karnátaka, kde se nachází technologická metropole Béngalúru, již oznámil, že kvůli nedostatku vakcín očkovací kampaň pro všechny dospělé 1. května nezačne. Módího domovský stát Gudžarát uvedl, že očkování pro věkovou skupinu 18 až 45 let chce zahájit během 14 dnů. Doufá, že do té doby vakcíny dostane.

Kritická situace v nemocnicích, které nemají prakticky žádná volná lůžka a bojují s nedostatkem kyslíku a léků, přiměla indickou armádu, aby pro veřejnost otevřela svá nemocniční zařízení. Vojáci pomáhají rovněž s dopravou kyslíkových nádrží.

Přeplněné jsou také márnice a krematoria. Za posledních 24 hodin vzrostl počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 v Indii o dalších 3498 na celkových 208.330.

V Dillí dnes přistálo první letadlo s americkou pomocí zahrnující kyslíkové láhve, testovací sady či respirátory. Spojené státy slíbily Indii pomoc za více než 100 milionů dolarů a zásilky proudí i z dalších zemí.

Čínský prezident Si Ťin-pching Módímu vyjádřil soustrast a uvedl, že ho situace v Indii znepokojuje. Čína poslala Indii prvních 25.000 kyslíkových koncentrátorů a 5000 ventilátorů. Mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wen-pin sdělil, že kromě toho do Indie z Číny míří 15.000 monitorů ke sledování stavu pacientů a téměř 3800 tun zdravotnického materiálu.

Indii pomáhá také ČR, která dodá 500 kyslíkových lahví. Náklady činí šest milionů korun a zahrnující nákup i přepravu. Lahve budou odvezeny do Vídně, odkud pak budou letecky pokračovat do Indie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 9:00 9°C

Celá předpověď