V Indii přibylo 400.000 případů covidu za den, v Německu 19.000

foto Pacient s covidem-19 čeká v sanitce za pomoci příbuzných na přijetí v nemocnici v indickém městě Ahmadábád, 27. dubna 2021.

Dillí - Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem. Za pátek zaznamenala přes 400.000 infekcí, čímž se souhrnná bilance případů v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel dostala nad 19 milionů, napsala agentura Reuters. Indie zároveň zahajuje očkování všech obyvatel od 18 let, přičemž více států si stěžuje na nedostatek vakcín.

Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400.000 infekcí zaznamenaných za 24 hodin. V Indii jich konkrétně přibylo 401.993. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211.853, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší.

Indie dnes za neustále se zhoršující druhé vlny epidemie otevírá očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé, ačkoli některé indické státy varují před akutním nedostatkem vakcín. Země je sice největším producentem vakcín proti covidu, pro domácí potřebu však disponuje pouze omezeným množstvím, upozorňuje Reuters.

V Indii se očkuje jednou místní vakcínou a přípravkem vyvinutým ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity, povolení má také ruská vakcína Sputnik V. Zatím zde bylo podáno zhruba 150 milionů dávek, uvádí zpravodajská společnost BBC. Jednu dávku dostala bezmála desetina Indů, avšak jen asi 1,5 procenta obyvatelstva má za sebou obě očkování.

K trpělivosti při rozšiřování očkovací kampaně vyzýval například šéf vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, podle něhož oblast indické metropole zatím nedostala potřebné dodávky vakcín. "Jakmile vakcíny dorazí, dáme vám vědět, pak můžete na očkování přijít. Apelujeme na vás, abyste v nejbližších dnech nezaplňovali vakcinační centra," řekl.

Kedžrivál později prostřednictvím twitteru oznámil, že se ve 20milionovém Dillí o týden prodlužuje platnost omezení přijatých v boji proti koronaviru. Původně měl "lockdown" skončit v pondělí, napsala agentura AFP.

Vývoj nákazy a situace ve zdravotnictví však uvolňování restrikcí rozhodně nenahrávají. Nemocnice v Dillí i na mnoha dalších místech nezvládají nápor pacientů a rovněž nestačí kapacity v márnicích a krematoriích, zatímco lidé zoufale shání kyslík a péči pro své blízké. V jedné z nemocnic v hlavním městě dnes zemřelo několik lidí, když skupina těžce nemocných pacientů při čekání na doplnění zásob zůstala více než hodinu bez kyslíkové terapie, uvádí podle BBC místní média.

Jiná nemocnice v Dillí dnes odmítla přijmout 62letého muže lapajícího po dechu, protože všech 385 lůžek již bylo obsazených. "Objíždíme různá místa od šesti ráno a hledáme lůžko," řekl agentuře Reuters kamarád nemocného. "Kam máme jít?" dodal.

USA kvůli koronaviru zavádějí restrikce pro cestování z Indie

Americký prezident Joe Biden zavádí nové restrikce pro cestování z Indie do Spojených států. Opatření vstoupí v platnost v úterý a zamezí ve vstupu do USA téměř všem cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Indii. Washington tak reaguje na prudký vzestup počtu případů nákazy koronavirem v Indii.

Bílý dům uvedl, že prezident se k tomuto kroku rozhodl na základě doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Upozornil, že Indie se nyní podílí více než jednou třetinou na globálním počtu nově zachycených případů nákazy koronavirem.

V Německu přibylo 18.935 nových případů nákazy koronavirem

Naopak třeba v Německu šíření nákazy dál zpomaluje. Za posledních 24 hodin přibylo 18.935 nových případů nákazy koronavirem a 232 úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V sobotu před týdnem institut hlásil 23.392 nově infikovaných a 286 úmrtí.

Od začátku pandemie již Německo zaznamenalo přes 3,4 milionu případů nákazy, počet úmrtí pak překročil 83.000. Více než tři miliony pacientů se vyléčily, napsala agentura DPA.

Údaje RKI dnes rovněž ukázaly, že sedmidenní počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel klesl na 148,6 ze 153,4 v předchozím dnu a ze 164,4 před týdnem.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu momentálně činí 0,94, předchozí den bylo na hodnotě 0,92. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, nákaza ustupuje.

Čína poprvé ohlásila přes deset milionů podaných vakcín na covid-19 za den

Zdravotníci v Číně v pátek provedli na 11,6 milionu očkování vakcínami proti covidu-19, uvedla dnes čínská národní zdravotnická komise. Bylo to poprvé, co denní bilance podaných vakcín v nejlidnatější zemi světa překonala deset milionů, napsala agentura Reuters.

Tempo očkování podle Reuters v Číně v posledních dnech uplynulého měsíce výrazně zrychlilo. Země s 1,4 miliardy obyvatel nyní hlásí přibližně 265 milionů podaných dávek. V přepočtu na počet obyvatel nicméně v závěru dubna stále očkovala pomaleji než Česko, ukazuje srovnání na webu Our World in Data.

Čína byla loni první zemí, kde se onemocnění covid-19 výrazněji rozšířilo, v posledních 12 měsících ale hlásí naprosté minimum nových infekcí. Oficiální bilance nakažených aktuálně činí 102.494 případů, s epidemií vláda spojuje jen 4845 úmrtí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď