V Hongkongu byl zatčen prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai

foto V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai (uprostřed).

Hongkong - V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai. Jedenasedmdesátiletý prodemokratický kritik Pekingu je podezřelý ze spolupráce s cizími silami, informovala agentura Reurers s odvoláním na kolegu zatčeného. Agentura později bez dalších podrobností napsala, že na základě stejného zákona byla dnes zadržena také hongkongská aktivistka Agnes Chowová. Podle Reuters je zatčení Jimmyho Laie jeden z klíčových momentů v pokusu Číny umlčet demokratickou opozici. Peking dal na srozuměnou, že zatčení podporuje.

Fotogalerie

Lai, vlastník populárního bulvárního listu Apple Daily, otevřeně a pravidelně kritizuje autoritářskou vládu Číny, napsala agentura Reuters. O Laiově zatčení informoval na twitteru jeho kolega z vedení mediální společnosti Next Mark Simon. Ten také uvedl, že policie prohledala nejen domov Jimmyho Laie a jeho syna, ale také bydliště dalších spolupracovníků společnosti Next Media a redakci deníku Apple Daily.

Policie uvedla, že na základě nového bezpečnostního zákona zadržela "nejméně" devět lidí, a nevyloučila další zatýkání. Všichni zatčení jsou podezřelí z toho, že nový zákon porušili. Podle agentury AFP byli zadrženi také dva synové mediálního magnáta.

Hongkongský aktivista Nathan Law, který letos město po zavedení kontroverzní právní normy opustil, okomentoval na twitteru zprávu o zatčení slovy: "Konec svobody tisku v Hongkongu. Zákon o národní bezpečnosti potlačuje svobodu naší společnosti a šíří politiku strachu." Jednání hongkongských úřadů odsoudila řada dalších osobností včetně amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, který napsal na twitteru, že je zprávou "hluboce znepokojen". Podle Pompea jde o další důkaz, že "čínská komunistická strana omezuje svobodu Hongkongu a práva jeho občanů".

Peking naopak krok hongkongské policie vítá. Mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa zpravodajské agentuře Nová Čína sdělil, že Lai reprezentuje osoby, které jsou "protičínské a protihongkongské" a představují překážku pro mír v Hongkongu. "[Lai] arogantně vyzýval lidi k boji za Spojené státy americké, podílel se na plánování a organizaci (...) několika nelegálních protestů," uvedl mluvčí.

Bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Zásah policie "podporuje ty největší obavy, že hongkongský bezpečnostní zákon bude užíván k potlačení prodemokratických názorů a omezení svobody tisku," konstatoval koordinátor Výboru na ochranu novinářů pro Asii Steven Butler. "Jimmy Lai by měl být ihned propuštěn a zbaven obvinění," dodal.

Do neděle bylo na základě bezpečnostního zákona v Hongkongu zatčeno 15 osob, včetně čtveřice mladých lidí ve věku 16 až 21 let kvůli příspěvkům na sociálních sítích. Místní úřady též vydaly zatykač na šest prodemokratických aktivistů, kteří z města uprchli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď