V Dukovanech začala odstávka 4. bloku, zbylé tři bloky fungují

foto Jaderná elektrárna v Dukovanech na Třebíčsku (na snímku z 2. září 2016).

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začala plánovaná odstávka čtvrtého výrobního bloku spojená s výměnou části jaderného paliva, kontrolami a servisem zařízení. Od sítě byl blok odpojený v poledne, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Obnovení výroby elektřiny v tomto bloku firma ČEZ předpokládá na přelomu března a dubna.

V elektrárně tak budou dál v provozu tři z jejích čtyř bloků. Tříměsíční odstávka prvního bloku Dukovan skončila tento týden ve čtvrtek. Dukovanská elektrárna má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů.

Výkon reaktoru čtvrtého bloku začali energetici snižovat dnes kolem 06:30. "V Dukovanech jde už o čtvrtou odstávku, která bude probíhat za mimořádných preventivních opatření proti nákaze koronavirem," uvedl mluvčí. Na odstávce jednoho bloku se v Dukovanech podílí přibližně 1500 zaměstnanců firmy ČEZ a stejný počet dodavatelů.

Kromě měření teploty při vstupu do areálu a povinného nošení roušek nebo respirátorů si elektrárna od loňského listopadu sama zajišťuje pravidelné testování pracovníků pomocí antigenních a PCR testů. "Právě díky tomuto preventivnímu testování, které provádíme každé úterý a čtvrtek přímo u elektrárny, se nám daří udržet počty nemocných v řádu jednotek," uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín v dnešní zprávě.

Třetí blok Dukovan začal znovu dodávat elektřinu do sítě ve čtvrtek po 17:00, stál od loňského 13. listopadu. Tato odstávka spojená rovněž s výměnou pětiny jaderného paliva za čerstvé a servisními pracemi měla původně skončit na přelomu minulého roku a letoška. Delší byla kvůli tomu, že specialisté museli v tomto bloku následně zatěsnit i několik teplosměnných ploch parogenerátorů.

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985. Vloni jí vyrobila 14,3 terawatthodiny (TWh).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď