V domově pro postižené ve Vejprtech zemřelo při požáru osm lidí

foto Hasičský vůz s vysunutým žebříkem stojí před domem pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, kde při požáru zemřelo osm lidí.

Vejprty (Chomutovsko) - Při tragickém požáru v domově pro mentálně postižené zemřelo dnes ráno ve Vejprtech na Chomutovsku osm lidí, dalších 30 museli záchranáři ošetřit. Pět klientů zůstává v nemocnicích v Chomutově, Mostě a Kadani. Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život a je stále v komatu, ostatní už byli propuštěni domů a je o ně postaráno, řekl večer ČTK vedoucí domova Petr Vagaši. Všechny oběti jsou muži, klienti domova pro postižené. Příčinu tragédie zjišťují policisté. Policie vyšetřuje požár jako obecné ohrožení z nedbalosti, o příčinách požáru ale nechce zatím spekulovat.

Fotogalerie

V domově bylo podle starostky v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Z těch nikdo zraněn nebyl. "V nemocnici skončil i jeden policista, který se nadýchal kouře," doplnil mluvčí Záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Většina postižených se podle něj nadýchala kouře, někteří mají lehké popáleniny.

Při tragédii nešlo o seniory, jak původně uvedla záchranná služba, ale o muže s mentálním a kombinovaným postižením, doplnil ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček. Podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové (ODS) musel do nemocnice také místostarosta Vlastimír Volín (STAN), který je vedoucím domova pro seniory. Na místě požáru byl mezi prvními a pomáhal se záchranou klientů. Nadýchal se také kouře.

"Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 04:49," doplnil operační důstojník. Hořet podle něj začalo v jedné z místností domova a požár se postupně rozšířil do dalších tří místností. V dýchacích maskách pak vyvedli hasiči z budovy 29 osob. "U osmi lidí byl bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání zplodinami," doplnil operační.

Záchranná služba vyhlásila mimořádnou událost. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místě je sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých. Pomáhají také zdravotníci z Karlovarského kraje.

Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější od roku 1990. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.

Hasiči byli u požáru do 10 minut, pochybnosti jsou o zabezpečení

Hasiči byli u požáru domova deset minut po ohlášení, život osmi lidí už přesto zachránit nedokázali. Další tři desítky lidí jsou zraněny. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který dnes dopoledne na místo dorazil. Je podle něj třeba udělat vše pro to, aby se podobným tragédiím v budoucnu zabránilo.

Na místě se objevily pochybnosti o tom, jak fungovalo požární zabezpečení v domově. Přítomní hasiči ale novináře odkázali na tiskovou konferenci, která se uskuteční v 11:30 přímo ve Vejprtech před zasedáním Bezpečnostní rady Ústeckého kraje.

"Zjistil jsem, že tomu ústavu chybí deset pracovníků, které se snaží získat ze zahraničí," řekl Babiš. Vláda podle něj bude spolupracovat s Ústeckým krajem na řešení situace. "Je to obrovská tragédie," dodal.

Zabezpečení proti požáru bylo podle starostky nadstandardní

Zabezpečení proti požáru v domově bylo nadstandardní, řekla starostka Vejprt. Čidla byla na toaletách, hořet začalo ve společenské místnosti. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," uvedla. "V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc," řekla. "Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se mohou pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by se potřeba zaměřit na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do 12 let by taky neměla být," uvedla starostka.

Přeživší klienti by se měli vrátit zatím zpět do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát. Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50.000 korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Požádat může kraj o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla Maláčová. Stát také podle ministryně pomůže s obnovou zařízení. Maláčová uvedla, že v tuto chvíli je v připomínkách novela zákona o sociálních službách. "Ministerstvo práce přichází poprvé s personálními standardy. Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," řekla. "My máme hluboko podstav," dodala k tomu starostka s tím, že sehnat zaměstnance zvláště v příhraničí je velmi těžké.

Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. "Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás," uvedla starostka. "Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat, pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit," uvedla starostka.

V domově pro zdravotně postižené vyhořela společenská místnost. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.

Ústecký kraj nabídl Vejprtům pomoc s umístněním klientů. Uvolní i peníze na pomoc s opravou poničeného objektu. Novinářům to po zasedání bezpečnostní rady kraje řekl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). "Protože víme, že někteří klienti byli pouze v pyžamech a pantoflích, tak přijel na místo ředitel krajského úřadu práce, abychom mohli vyplatit okamžitou pomoc," uvedl.

Z fondu pro mimořádné události, v němž má Ústecký kraj zhruba 30 milionů korun, uvolní krajská samospráva peníze na opravu objektu. Vejprty by měly v příštím týdnu spočítat, kolik by potřebovaly peněz ještě před tím, než událost vyřeší pojišťovna. Krajští zastupitelé by mohli částku schvalovat v pondělí 27. ledna. Pomoc Ústeckému kraji nabídl sousední Karlovarský kraj. "Nabídl i místa v jednotlivých zařízeních," uvedl Klika.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) požádal Ústecký kraj předběžně o zajištění převozu a ubytování pro šest klientů, jejichž zdravotní stav nevyžadoval následnou hospitalizaci. "V této souvislosti jsme zajistili potřebná místa v našem Domově pro osoby se zdravotním postižením na Mariánské," dodal hejtman. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že bude ve spolupráci s Ústeckým krajem hledat finanční prostředky na pomoc obci.

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který dnes s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán. Prezident v pořadu vyjádřil soustrast pozůstalým a uvedl, že policistu, který vytáhl z ohně devět lidí, ocení 28. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď