V děčínské zoo se po 19 letech narodila kapybaří trojčata

foto Trojčata kapybary vodní se narodila v děčínské zoo. Poslední trojčata kapybary se tady narodila před 19 lety. Děčínská zoo je chová už šestadvacet let.

Děčín - Trojčata kapybary vodní se narodila v děčínské zoo. Poslední trojčata tohoto největšího žijícího hlodavce se tady narodila před 19 lety. ČTK to dnes sdělila mluvčí děčínské zoo Alena Houšková. Tato přerostlá morčata, jak jim lidé často říkají, pocházejí z tropických krajů Jižní Ameriky východně od And.

"Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará a na jejich bezpečnost dohlížejí i ostatní členové stádečka," uvedla Houšková. Děčínská zoo chová kapybary vodní 26 let. "Za tu dobu se zde narodilo celkem 11 mláďat," dodala mluvčí.

Kapybary se páří ve vodě a březost samic trvá pět až pět a půl měsíce. Většinou se rodí dvě až osm mláďat, jejichž hmotnost se pohybuje okolo 1,5 kilogramu. "Mláďata jsou po porodu dokonale vyvinutá a hned následující den už dokážou přijímat pevnou stravu. Matkou jsou ale i přesto ještě dva měsíce kojena," podotkla Houšková.

Kapybary se pohybují vždy blízko u vody. Výborně plavou a umějí se také potápět. Pro pohyb ve vodě jsou přizpůsobeny, mezi prsty mají plovací blánu. Vodu kapybary vyhledávají jako oblast s bohatým travním porostem i kvůli termoregulaci, protože na souši se jejich mohutné tělo rychle přehřívá. "Mohou dorůstat do hmotnosti až 80 kilogramů, délka těla se pohybuje v rozmezí od jednoho do 1,3 metru a kohoutková výška na hranici 50 centimetrů," doplnila Houšková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď