V ČR s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45

foto Laboratoř Agellab v areálu Vítkovické nemocnice v Ostravě na snímku z 31. března 2020.

Praha - Měsíc od rozšíření koronavirové nákazy v Česku je v zemi víc než 3250 potvrzených případů, 31 pacientů s onemocněním COVID-19 zemřelo a vyléčených je zatím 45. Každý sedmý nakažený je senior nad 65 let, kteří jsou nejčastějšími oběťmi koronaviru. Bezprecedentní omezení pohybu, běžných aktivit i podnikání potrvají minimálně do Velikonoc, v druhé polovině dubna vláda na základě aktuální epidemiologické situace rozhodne, zda je možné část restrikcí uvolnit.

K dnešnímu večeru se nákaza potvrdila u 3257 lidí. Mezi 31 zemřelými v nemocnicích tvoří většinu senioři, kteří se často nakazili v domovech důchodců. První pacient nakažený koronavirem zemřel v Česku 22. března. Byl to pětadevadesátiletý muž, který žil v domově pro seniory a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. V podobných zařízeních je nakažených klientů více než stovka, v některých desítky najednou. Návštěvy jsou tam zakázané od 9. března, klienti se tak většinou nejspíš nakazili od personálu. V zařízení v Litoměřicích se dnes potvrdila nákaza u více než 50 klientů, přes dvě desítky nakažených jsou také v dalším na Havlíčkobrodsku nebo léčebně dlouhodobě nemocných v Praze.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce proto v těchto zařízeních testovat na nákazu novým koronavirem. O situaci bude ve středu znovu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat.

Klíčové je při epidemii udržet i chod zdravotnického systému a dostatek personálu, nákaza se totiž objevila už v několika nemocnicích a zasáhla desítky lékařů a sester. Onemocnění COVID-19 se potvrdilo také u devíti pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice, oddělení funguje v omezeném provozu. Vláda rozhodla, že do všech nemocnic v zemi pořídí kamery snímající teplotu, dnes jich stát objednal 500. Měly by pomáhat odhalovat potenciálně infekční lidi, kteří do nemocnic přicházejí.

Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. V pondělí jich laboratoře a hygienické stanice provedly 5313, dosud nejvíc za jeden den. Nákaza se potvrdila v pondělí u 184 lidí, což bylo o dvě desítky více než v neděli, ale méně proti sobotním 262 a pátečním 373. Stoupá počet laboratoří, které mohou testy provádět. V Nemocnici na Bulovce pomáhá s testováním robot vyvinutý na ČVUT. Laboratoř teď zvládne testovat až 400 vzorků denně. Preventivní testy na koronavirus dnes absolvovali přímo ve Strakově akademii i lidé z nejbližšího okolí premiéra Andreje Babiše (ANO).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď