V ČR dnes přibylo 968 nakažených, počet obětí se zvýšil o 11

foto Ilustrační foto - U odběrového místa na Václavském náměstí v centru Prahy stojí 10. září 2020 ve frontě zájemci o testování na nákazu novým koronavirem.

Praha - Dnes v Česku zatím přibylo 968 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba stejně jako za celé pondělí. Do statistik přibylo také 11 obětí, celkem jich je 476. Z toho šest úmrtí připadá na dnešek. V zemi je nyní 15.582 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. Počet hospitalizovaných ale také roste. V nemocnicích je 333 pacientů s covidem-19, v těžkém stavu je 78 z nich. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 38.187 nakažených. Jen za minulý týden přibylo více než 8000 nakažených, což je podobný údaj jako za celý srpen. Je to dáno i vyšším počtem testů. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10.000, kdežto minulý týden laboratoře od úterý do čtvrtka provedly každý den více než 15.000 testů, v pátek rekordních 19.000. Také v pondělí bylo testů více než 15.500.

Více než 22.500 z nakažených se z nemoci vyléčilo. V minulém týdnu zemřelo s covidem 26 lidí, tedy zhruba o polovinu více než v předchozím týdnu. V pondělí pak ministerstvo eviduje pět obětí, dnes zatím šest. Statistika ministerstva zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni bez ohledu na to, jaká byla příčina úmrtí.

V posledních týdnech výrazně přibylo lidí, kteří s koronavirem skončili v nemocnici. Na začátku září bylo hospitalizováno 172 lidí, z toho 40 v těžkém stavu. Podíl hospitalizovaných na množství aktuálně nemocných s covidem-19 je ale velmi nízký. V posledních dnech se pohybuje kolem 2,3 procenta, což je nejméně od poloviny března.

Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů. Volná je podle něj víc než čtvrtina lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče a 58 procent plicních ventilací. Premiér v neděli uvedl, že kapacita lůžek pro covidové pacienty je 4800, z toho pro těžké stavy je tisíc lůžek.

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se v příštích týdnech nedá výrazný úbytek případů očekávat. Stejně vyznívají údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Jeden nakažený covidem-19 podle nich nyní za dobu svého onemocnění nakazí zhruba 1,59 dalšího člověka. Počet nakažených v populaci přitom klesá, jen pokud je takzvané reprodukční číslo nižší než jedna. Podle ÚZIS lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes veřejnost snažil uklidnit. "Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit (koronavirem)," řekl. Počty nakažených se podle něj zvyšují kvůli rostoucímu počtu testů. Česko se stalo obětí svého úspěchu z první vlny šíření covidu-19, protože se dostalo mezi země, které se brzo otevřely, uvedl také premiér.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel má Praha, a to 154 případů. Následují okresy Plzeň-jih se 148 případy, Beroun se 143 případy a Uherské Hradiště se 137 případy na 100.000 obyvatel.

V Praze přibylo rekordních 372 potvrzených případů covidu

V Praze přibylo v úterý rekordních 372 nových potvrzených případů koronaviru. Pondělní maximum tak bylo překonáno o 84 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7731 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Hygienici dnes, stejně jako o víkendu, neuvedli žádná jiná aktuální data týkající se například počtu vyléčených a zemřelých. K pondělku dosahoval počet vyléčených téměř 4900 a 115 lidí s covidem-19 v metropoli zemřelo.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v hlavním městě za uplynulých sedm dní téměř 154 nakažených na 100.000 obyvatel. Praha je na tom nejhůře z celého Česka. U většiny z aktuálně nakažených má onemocnění covid-19 mírný průběh, někteří jsou zcela bez příznaků.

Kvůli zhoršené situaci v metropoli zařadilo Nizozemsko ode dneška Prahu mezi rizikové regiony. Lidé, kteří pobývali v české metropoli, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény. Karanténa je kromě několika výjimek nutná, i když přijíždějící z Prahy nemají žádné příznaky onemocnění nebo pokud měli negativní test na covid-19. Už v minulém týdnu reagovalo podobně Německo. Lidé tam od středy musejí mít po příjezdu z Prahy negativní test. Kvůli pokračujícímu rychlému nárůstu počtu případů koronaviru Česku hrozí, že Německo ve středu na seznam rizikových oblastí přidá další regiony ČR.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -6°C

Celá předpověď