V ČR byla mezi turisty loni nejpopulárnější lanovka na Petřín

foto Lanová dráha na pražský Petřín.

Praha - Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku byla loni znovu pražská lanová dráha na Petřín. Svezla 1,7 milionu lidí. Předloni jich byl zhruba milion, rok 2021 byl ale ještě výrazně ovlivněný epidemií koronaviru. Přes milion návštěvníků se v loňském roce dostala ještě Zoo Praha a také Pražský hrad. Právě zoologické zahrady a hrady a zámky patří mezi nejvyhledávanější turistická místa v zemi. Vyplývá to z údajů státní agentury CzechTourism.

Do první desítky nejnavštěvovanějších míst se vešly ještě Aquapalace v Čestlicích, Dolní Vítkovice v Ostravě, Zoo Zlín, Aqualand Moravia Pasohlávky, Safari Park Dvůr Králové, hrad Špilberk v Brně a Zoologická zahrada Ostrava.

Pražskou zoo loni navštívilo 1,4 milionů lidí, zlínskou téměř 800.000 a Safari park ve Dvoře Králové zaznamenal zhruba 670.000 návštěvníků. "Zoologické zahrady hrály loni prim, co se týče turistů, v celkem osmi ze čtrnácti krajů. Konkrétně v Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Plzeňském, na Vysočině, Ústeckém a ve Zlínském kraji," řekl ředitel CzechTourism Jan Herget.

Pražský hrad si prohlédlo 1,4 milionu turistů, Špilberk v Brně 607.000 lidí. Vedle památek jsou velmi navštěvované také akvaparky. Do Čestlic loni dorazilo 968.000 lidí, Aqualand Moravia v Pasohlávkách navštívilo 727.000 lidí.

"Spolu s kraji sledujeme také sdružené turistické cíle. Jde o místa různého charakteru, které se prezentují pod jednou značkou a u nichž se sleduje celková návštěvnost. Přehled za rok 2022 vyhrály Dolní Vítkovice a Landek Park Ostrava, přivítaly na 956.000 lidí," uvedl vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček. Na druhém místě mezi sdruženými turistickými cíli byl muzejní komplex Národního muzea v Praze se zhruba 887.000 hosty. Na třetím místě skončil Dinopark v Plzni, navštívilo ho 837.000 lidí.

CzechTourism vytvořil přehled za loňský rok na základě návštěvností více než 1500 turistických cílů z celého Česka. Na serveru Kudy z nudy je dělí do 12 kategorií. "Kromě dříve zmiňovaných hradů a zámků, zážitkové dopravy, zábavních turistických cílů či zoo, zahrad a akvárií se jedná například o architekturu. Tam loni vyhrál Obecní dům v Praze. Dále to jsou třeba pietní místa, zde první příčka patří Terezínu, nebo lidová architektura s vítězným Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm," dodal Janeček.

Agentura se snaží uvádět také tipy na bezbariérová místa. V Praze je to třeba Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí, na Vysočině mimo jiné Smyslová zahrada Panského dvora v Telči, v Karlovarském kraji Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou a tamní okruh relikviáře svatého Maura, ve Středočeském kraji zase Památník Karla Čapka ve Staré Huti.

V prvním čtvrtletí letošního roku se v hotelech, penzionech a kempech v Česku ubytovalo 3,8 milionu turistů, což je meziročně o třetinu více. Přibyli hlavně zahraniční hosté, jejich počet meziročně stoupl téměř o 90 procent. Turisté strávili za první tři měsíce v ubytovacích zařízeních téměř deset milionů nocí, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je to čtvrtinový nárůst. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď