S nemocí covid-19 je v Česku 67 úmrtí, uzdravilo se 96 lidí

foto Ukázka záznamu z termokamery vyráběné pražskou společností Workswell. Firma se specializuje na výrobu termokamer pro měření teploty, které dlouhodobě nabízí českému státu a dalším institucím pro boj s nemocí COVID-19. Od začátku šíření nákazy firma zaznamenala abnormální poptávku především z asijských států.

Praha - V Česku od dnešního rána počet zemřelých s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, vzrostl o pět na 67. Uzdravených ministerstvo zdravotnictví kolem 17:30 evidovalo 96, což bylo o 18 víc než ráno. Počet případů nákazy se od sobotní půlnoci zvýšil o 71 na 4543. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Počet testů za dnešní den zatím není známý, o víkendu ale bývá obvykle nižší než ve všední dny. Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo o 500 tun. Pomůcky poté shromáždili v centrálním skladu v Opočínku na Pardubicku a následně ho rozvezli po Česku.

Tři z nových úmrtí jsou z dnešního dne, jde o dva seniory nad 60 let z Prahy a Olomouckého kraje a člověka do 50 let, u kterého ministerstvo kraj neuvedlo. Zbylá dvě úmrtí, která ministerstvo nově zaznamenalo, jsou z dřívější doby. Smrt člověka pod 50 let s nemocí covid-19 z Pardubického kraje, která je podle webu také z dnešního dne, byla započítána už do ranních údajů.

Počet nových případů nákazy je dnes zatím výrazně nižší než v sobotu, kdy v Česku mezi nakažené přibylo 282 lidí. V pátek ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 332 nových nemocných, nejvíce za předchozích sedm dní. V pátek však laboratoře také provedly 6889 testů, zatím nejvíc za jeden den. V sobotu bylo testů 6134, celkem zatím včetně opakovaných u stejného člověka podle údajů z dnešního rána 80.304.

Z nakažených připadá víc než čtvrtina na Prahu. V hlavním městě je také koronavirus nejrozšířenější, na 100.000 obyvatel zde připadá víc než 84 nakažených. Následuje Olomoucký kraj s víc než 63 nemocnými na 100.000 obyvatel. Nejméně zasažený je nadále Jihočeský kraj s necelými 19 případy na 100.000 obyvatel.

Z Česka má nemoc podle údajů hygieniků 86 procent nakažených, zbytek si ji přivezl ze zahraničí, zejména z Rakouska a Itálie. Nejvíce nemocných je ve věku mezi 45 a 54 lety, téměř pětina. Na děti do 14 let připadá zhruba pět procent. Seniorů nad 65 let, kteří jsou považováni za nejvíce ohroženou skupinu, je mezi nakaženými téměř 18 procent.

V nemocnici je s onemocněním podle údajů ministerstva zdravotnictví k sobotě 383 lidí, z toho 86 ve vážném stavu. Jako vyléčení nebo do domácí karantény odešlo z nemocnic 183 lidí.

Hasiči dosud rozvezli materiál z 19 letadel, celkem 500 tun

Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo o 500 tun. Pomůcky poté shromáždili v centrálním skladu v Opočínku na Pardubicku a následně ho rozvezli po Česku. ČTK o tom dnes informoval jejich mluvčí Rudolf Kramář. Další dvě letadla s materiálem zakoupeným v Číně mají v Praze přistát v pondělí.

Hasiči do Opočínku odvezli náklad z 16 letadel, která přistála na pražské Ruzyni, a vyložili rovněž tři letouny Antonov, které přistávají na vojenském letišti v Pardubicích.

"Tento materiál jsme rozvezli s použitím 207 nákladních vozidel do celé České republiky na určená místa, do úrovně krajů. Naši příslušníci v rámci rozvozu tohoto materiálu dosud najezdili přibližně 140.000 km," uvedl mluvčí. Další letadlo by mělo na pražské Ruzyni přistát v pondělí ráno, odpoledne má pak do Prahy přiletět velký nákladní letoun společnosti China cargo.

Skladovací hala v areálu policie v Opočínku na Pardubicku má plochu 12.000 metrů čtverečních. Areál má výhodnou polohu, je v blízkosti letiště Pardubice a má dostatek manipulační plochy.

Do distribuce zdravotnického materiálu se ve druhé polovině března zapojila asi stovka hasičů, jsou to zejména příslušníci Záchranného útvaru HZS. "Tedy útvaru, který je předurčen k řešení rozsáhlých a dlouhodobých mimořádných událostí, které jsou nad rámec běžného výjezdu," uvedla již dříve mluvčí generálního ředitelství HZS Nicole Studená. Díky tomu není ohrožena akceschopnost hasičských jednotek v jednotlivých krajích.

ČR využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí několik dopravních spojů. Do leteckého mostu mezi Českem a Čínou, který zajišťuje dodávky ochranných pomůcek, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006.

Ministerstvo obrany pro přepravu zdravotnického materiálu z Číny využívá program NATO s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Nyní se na něm podílí devět členských zemí NATO. Jeho účelem je účastnickým státům poskytnout schopnost rychlé strategické letecké přepravy velkých nákladů. Česká armáda ho používá například pro přepravu materiálu do zahraničních vojenských misí.

Přepravu ochranných pomůcek z Číny zajišťuje ukrajinská společnost, která má k dispozici letouny Antonov An-124 Ruslan, což jsou jedny z největších letadel světa. První ze strojů s kódovým označením Condor dorazil do Česka v sobotu 21. března a přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 24. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď